Acetamirid'in (neonikotinoid insektisit) Xenopus laevis (Anura;Pipidae) embriyo ve larvaları üzerindeki teratojenik etkilerinin araştırılması
Teratogenic effects of acetamiprid (Neonicotinoid insecticide) on the embryos and larvae of Xenopus laevis (Anura;Pipidae)
- Tez No: 498576
- Danışmanlar: PROF. DR. FERAH SAYIM ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada neonikotinoid bir insektisit olan Acetamiprid'in Xenopus laevis türünün embriyo ve larvaları üzerindeki toksik ve teratojenik etkileri araştırılmıştır. Uygun laboratuvar koşullarında FETAX test prosedüründen yararlanılarak gerçekleştirilen akut toksisite testleri sonunda Acetamiprid'in X. laevis embriyo ve larvaları üzerindeki LC10, LC50, LC90 ve TI değerleri belirlenmiştir. Ayrıca gerçekleştirilen kronik toksisite testleriyle maddenin uzun süreli etkileri de tesbit edilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirmesi SPSS 20 (SPSS Inc., USA) istatistik programı aracılığıyla Probit Regresyon Analizi, One Way ANOVA varyans analizi ve Kruskal Wallis analizi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. 96 saatlik akut testlerin sonuçlarına göre Acetamiprid'in X. laevis embriyo ve larvaları için toksik ve teratojenik etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Akut toksisite testlerinde kullanılan larvalarda büyümede gerileme ve çeşitli malformasyonlar gözlenmiştir. Gerçekleştirilen kronik toksisite testlerinin sonucunda ise Acetamiprid'in düşük konsantrasyonlarının X. laevis embriyo ve larvaları üzerinde muhtemel bir hormetik etkiye yol açarak büyümeyi indüklediği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the toxic and teratogenic effects of Acetamiprid, a neonicotinoid insecticide, on embryos and larvae of Xenopus laevis were investigated. LC10, LC50, LC90 and TI values of Acetamiprid on X. laevis embryos and larvae were determined by acute toxicity tests using FETAX test procedure under appropriate laboratory conditions. In addition, long-term effects of the substance were also detected by chronic toxicity tests. Statistical assessment of the obtained data was performed using Probit Regression Analysis, One Way ANOVA variance analysis and Kruskal Wallis analysis via SPSS 20 (SPSS Inc., USA) statistical program. According to the results of the 96 hours of acute tests, Acetamiprid was found to have toxic and teratogenic effects for X. laevis embryos and larvae. Decrease in growth and various malformations were observed in larvae used in acute toxicity tests. As a result of the chronic toxicity tests, it was shown that low concentrations of Acetamiprid affect growth positively by causing a possible hormetic effect on X. laevis embryos and larvae.