Ham petrolün nohut ve fasulye tür ve çeşitleri üzerindeki bazı fizyolojik etkileri
The physiological effects of crude oil on some agricultural species and varieties of beans and chickpeas
  1. Tez No: 498579
  2. Yazar: ARZU MAZLUMA EGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA GEMİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) ham petrol boru hattı boyunca ekimi yapılan Cicer arientum cv. ışık, Cicer arientum cv.yaşa,Cicer arientum cv.aziziye, ve Phaseolus vulgaris L.cv.alman ayşe, Phaseolus vulgarisL.cv.magnum, baklagil çeşitlerinin, toprağa dıştan uygulanan %1, %5 ve %10 (g/kg toprak) oranlarında ham petrolün oluşturacağı çevresel strese karşı göstereceği toleransın fizyolojik mekanizmalarının araştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, kök, gövde büyümesi ve yaş, kuru ağırlıkları, yaprak bağıl su içerikleri, fotosentetik pigment maddeleri, toplam protein, prolin ve superoksit dismutaz (SOD) enzim aktiviteleri saptanmıştır. Sonuçlarımıza göre, materyal olarak kullandığımız baklagil çeşitlerinden her biri hatta aynı türün iki kültür çeşidi bile farklı fizyolojik tepkiler vermiştir. Büyüme parametreleri incelendiğinde, fotosentetik pigment içeriğinde diğer kültür çeşitlerde azalma varken nohut bitkisinin Işık çeşitinde bir artış gözlenmiştir. Cicer arientum cv. Işık ve Cicer arientum cv.yaşa çeşitlerinin bağıl su içeriğinde görülen artış, bu çeşitlerde bir tür tolerans mekanizmasının geliştirildiğini göstermektedir. Ayrıca SOD aktivitesinde en çok artış Phaseolus vulgaris L.cv.magnum ve Cicer arientum cv. ışık çeşitlerinde gözlenmiştir. Sonuç olarak, Cicer arientum cv. ışık, Phaseolus vulgaris L.cv.magnum'da yaptığımız denemeler sonucunda toleransı en yüksek çeşitler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate physiological mechanisms of the tolerance displayed by legume varieties such as Cicer arientum cv. ışık, Cicer arientum cv. yaşa, Cicer arientum cv. aziziye. and Phaseolus vulgaris L. cv.alman ayşe, Phaseolus vulgaris L.cv.magnum , to be planted along the Baku-Tiflis-Ceyhan (BTC) crude oil pipeline against the environmental stress caused by crude oil externally applied to the soil by 1%, 5%, and 10% (g / kg soil) rates. Therefore, the root and stem growths, fresh and dry weights, leaf relative water content, photosynthetic pigment materials, total protein, proline and superoxide dismutase (SOD) enzyme activities were determined. According to our results, each of the cultivars, even two cultivars of the same species, gave different physiological responses. When the growth parameters were analyzed, a decrease was observed in photosynthetic pigment contents of other cultures whereas an increase was observed in the Cicer arientum cv. ışık. The increase observed in the relative water contents of Cicer arientum cv. yaşa and Cicer arientum cv. ışık indicates that these varieties developed a kind of tolerance mechanism. In addition, the greatest increase in the SOD activity took place in Phaseolus vulgaris L.cv.magnum and Cicer arientum cv. ışık. In conclusion, the results of our experiments revealed that the most tolerant cultivars were Phaseolus vulgaris L.cv.magnum among the varieties of beans and Cicer arientum cv. ışık among the varieties of chickpeas.