Denize dökülen ham petrolün yerinde yakma yöntemi ile temizlenmesinde dumanın azaltılması
Soot reduction of in-situ burning while cleaning of the spilled crude oil from sea
  1. Tez No: 332128
  2. Yazar: FARUK BUĞRA DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSAN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Marine Science, Marine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giderek kullanımı artan petrol ve türevlerinin nakliyesi, kullanımı veya çıkarılması sırasında oluşabilecek petrol kirliliği, çeşitli müdahale yöntemleri kullanılarak ortadan kaldırılmaya çalışılır. Yerinde yakma tekniği su yüzeyine dökülen petrolün yakılarak yok edilmesini sağlayan bir petrol temizlik yöntemidir. Bu yöntem, yakım sırasında ortaya çıkan siyah dumanın ve kurum üretiminin atmosferik etkileri ve sağlığa zararları dolayısı ile çok tartışılmaktadır. Bu çalışmada, ecopomex® adlı ürün dumanın azaltılması için suyun üzerindeki petrol tabakasına uygulanarak yakım sırasında ortaya çıkan duman miktarı, klasik yakımlar ile karşılaştırılmıştır. Yakımlar video ile kayıt altına alınmış, dumanın en yoğun olduğu anların fotoğrafları gridlenip puanlanıp her yakım için bir duman yoğunluğu ve opaklık değeri oluşturulmuştur. Yakım sonunda tankta kalan petrol miktarları ölçülerek klasik yakım ve ecopomex®?li yakım arasındaki farklılıklar hesaplanmış olup, yanma verimliliği ve yanma oranları hesaplanarak ürünün yanmaya olan etkileri araştırılmıştır. Fotoğraflama ve gözle yapılan gözlem bu ürünün yakım sırasında duman opaklığı ve yoğunluğunda % 70 civarında azalmaya neden olduğunu göstermiştir. Yanmayan ve aynı zamanda adsorber bir sorbent olan ecopomex® uygulanmış yanmalar sonucunda sudan temizlenen toplam petrol miktarlarında % 10 ila % 50 arasında artış tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Oil spills which may occur while the transportation, extraction and the use of oil, can be removed by several oil spill response techniques. In-situ burning is one of these techniques that the spilled oil slick on the water surface burned and removed. Although it is used for decades, decide makers and public still has concerns about the black smoke plume created by burning itself and its hazardous effects to health and to the atmosphere. In this study, 2 classical in-situ burns, totally 6 experiments were conducted on a test tank and the product called ecopomex® were applied to oil slicks with two different ways as free pouring and cage system. All the tests has been recorded by video and photography techniques and the photograph of the densest moment of each test separated into grids for evaluation to determine the opacity, blackness and the amount of the smoke plume. The amount of residue oil after the burn had been measured and the difference between classic and ecopomex® poured burns were examined. Also burn efficiency and burn rate of tests were calculated to see the effects of the product to burning. The evaluation with the grid method showed that the burns conducted with ecopomex® has 70 % less opacity and density compared to classical burn. The total amount of oil which is removed from the water also increased by 10 to 50 % as an incombustible and oleophilic product, ecopomex® applied to the burns and recovered.