MnO nanoparçacıkların sentezi, protoporfirin ile birlikte niazomlarda enkapsülasyonu ve teranostik potansiyellerinin incelenmesi
Synthesis of MnO nanoparticles, encapsulation in niasomes in the presence of protophorphyrin IX and their theranostic properties
- Tez No: 498585
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ÜNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Biochemistry, Bioengineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında fotodinamik terapi ve hipertermi özellikleri olan MR ve floresans görüntüleme için çok özellikli bir teranostik ajan oluşturulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, mangan nanoparçacıkların indirgenme metoduyla sentezlenmesi ve DTPA bifonksiyonel şelat ile konjugasyonu sağlanmıştır. İlaç taşıma vezikülü olarak nano boyutlarda non-iyonik iki tabakalı yüzeyaktif sistemden oluşan niozom kullanılmıştır. İnce tabaka yöntemi kullanılarak konjugasyon niozom ile kaplanmıştır. Sentezlenen Niazom:MnO-DTPA-PPIX (Protoporfirin IX ile birlikte niazomlarda enkapsüle edilmiş MnO-DTPA nanoparçacığı) manyetik nanoparçacıklarının stabilitesini arttırmak, sitotoksisitelerini azaltmak ve kanser hücrelerine olan afinitelerini arttırmak için porfirin ile yüzey modifikasyonu yapılarak fotodinamik terapi için etkili olması sağlanmıştır. Niazom kaplı MnO-DTPA-PPIX konjugasyonunun kendi floresans özelliğinden faydalanılarak, in vitro hücre kültürü çalışmaları ve sitotoksisite testleri PC-3 insan prostat kanser hücreleri ve BJ sağlıklı deri hücreleri üzerinde yapılmıştır. Sitotoksisite çalışmaları sonucunda belirlenmiş doz değeri fotodinamik terapi için uygulanmıştır. Fotosensitizer özelliğe sahip PPIX (protoporfirin IX) ile fonksiyonelleştirilmiş Niazom:MnO-DTPA-PPIX nanoparçacığının fotodinamik terapi için BJ ve PC-3 hücre hatlarında incelenmesi sağlanmıştır. Fotodinamik terapinin önce radyoterapi sonra fototerapi ve önce fototerapi sonra radyoterapi, uygulaması sayesinde etkili bir biçimde potansiyeli incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to construct a multi-featured teranostic agent for MR and fluorescence imaging with photodynamic therapy and hyperthermia features. For this purpose, mangan nanoparticles were synthesized by chemical reduction method and conjugation with DTPA bifonctional chelate was provided. Nano-sized non-ionic bilayer surface-active niozome was used as a drug delivery vesicle. Conjugation was done with niozome using the thin layer method. Synthesized Niasome: MnO-DTPA-PPIX NPs will be made effective for photodynamic therapy by surface modification with porphyrin to increase stability of the nanoparticles, decrease cytotoxicity and increase affinity to cancer cells. Using niasome-coated MnO-DTPA conjugation's own fluorescence property, in vitro cell culture studies and bioaffinity tests were performed on PC-3 human prostate cancer cells and BJ healthy skin cells. The dose value to be determined as a result of cytotoxicity studies have been applied for photodynamic therapy. The Niasome: MnO-DTPA-PPIX nanoparticle functionalized with PPIX (protoporphyrin IX) with photosensitizer properties have been examined on BJ and PC-3 cell lines for photodynamic therapy. Photodynamic therapy will be effectively and potentially investigated through the application of phototherapy after radiotherapy first, and then the application of radiotherapy after phototherapy.