Bilişsel radyo ağlarında frekans atama, kanal zamanlama ve yönlendirme
Frequency assignment, channel scheduling and routing in cognitive radio networks
  1. Tez No: 498586
  2. Yazar: SERCAN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN DAĞDEVİREN, DOÇ. DR. DİDEM GÖZÜPEK KOCAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasında bilişsel radyo ağları üzerinde birden fazla kaynak ve hedef arasındaki yolları oluşturma, frekans atama, kanal zamanlama ve yönlendirme problemleri için yeni yaklaşımlar öne sürülmüş ve yeni algoritmalar geliştirilmiştir. Bu problemleri çözmek için tamsayılı doğrusal programlama ve sezgisel yöntemler kullanılmıştır. Tezin ilk bölümünde birden fazla kaynak ve hedef arasında maksimal kliklerden kaçınılarak çoklu isteklere cevap verebilecek alternatif yolların tespiti için bir algoritma önerilmiştir. İkinci bölümde, tamsayılı doğrusal programlama ile modellenen bilişsel radyo ağları üzerindeki frekans atama ve kanal zamanlama problemi için, bilişsel radyo cihazlarının farklı frekanslara geçişinden kaynaklı harcanan enerji tüketimini dikkate alan sezgisel bir algoritma tasarlanmıştır. Üçüncü bölümde, frekans geçiş gecikmesini dikkate alarak yolun kapasitesini maksimize eden bir yönlendirme algoritması önerilmiştir. Yönlendirme sırasında harcanan enerjinin tespit edilmesi için bir model tasarlanmış, enerji verimliliğini maksimize eden yeni bir amaç fonksiyonu ortaya konmuştur. Verimliliğin maksimize edilmesi için enerji verimliliğini dikkate alan polinom zamanlı yeni bir algoritma tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, new approaches and algorithms for multi-source multi-destination path selection, frequency assignment, channel scheduling and routing problems are proposed. Integer linear programming and heuristic methods are used for solving these problems. In the first section of the thesis, a new algorithm is proposed to construct paths for multi-source multi-destination cognitive radio networks while avoiding maximal cliques. In the second section of the thesis, a heuristic algorithm is designed for frequency assignment and channel scheduling problem formulated as integer linear programming model in cognitive radio networks by taking into account the different energy consumption that occurs while cognitive radio devices switch to different frequency bands. In the third section of the thesis, a frequency switching aware throughput maximization routing algorithm is proposed. The energy consumption during the routing protocol is modeled, and a new objective function for the energy efficiency maximization problem is formulated. A novel algorithm is proposed for the energy efficiency maximization problem.