Çözelti plazma sistemi ile metal oksit nanoparçacık üretimi
Production of metalic oxide nanoparticle by solution plasma system
  1. Tez No: 894302
  2. Yazar: ARZU MALKONDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada çözelti plazma sistemi ile metalik oksit nanoparçacık sentezi yapılmıştır. Metalik oksit olarak son zamanlarda popülerbolan bakı oksit (CuO) ve demir oksit (Fe_3 O_4) seçilmiştir. Çözelti için ise bakır ve demir tuzları (〖Cu(NO_3)〗_2, FeSO_4) kullanılmıştır. İlk olarak her iki tuzdan 1 M lık stok çözelti oluşturularak çalışma için 50 mM lık 100 mL lik çalışma çözeltileri kullanılmıştır. Elektrot olarak 1mm kalınlığında tungsten tel kullanılırken güç kaynağı olarak PEKURİS marka 4KV Darbeli DC güç kaynağı kullanılmıştır. Çalışma frekansı 25 kHz olup puls genişliği 2mikro saniye olarak belirlenmiştir. DDeney sonucunda elde edilen numunelerin FSEM ve EDX analizleri yapılarak nanoparçacıkların boyut ve elementer analizi yapılmıştır. Aynı zamanda numunelerin XRD ölçümleri yapılarak kristal yönelimleri tayin edilerek tanecik boyutu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, metallic oxide nanoparticles were synthesized with a solution plasma system. Copper oxide (CuO) and iron oxide (Fe_3 O_4), which have become popular recently, were chosen as metallic oxides. Copper and iron salts were used for the solution (〖Cu(NO_3)〗_2, FeSO_4). First, a 1 M stock solution of both salts was created and 100 mL working solutions of 50 mM were used for the study. While 1mm thick tungsten wire was used as the electrode, PEKURIS brand 4KV Pulsed DC power supply was used as the power source. The operating frequency is 25 kHz and the pulse width is determined as 2 microseconds. FSEM and EDX analyzes of the samples obtained as a result of the experiment were performed and the size and elemental analysis of the nanoparticles were performed. At the same time, XRD measurements of the samples were made, crystal orientations were determined and particle size was determined.