Polymers containing porphyrin
Porfirin içeren polimerler
- Tez No: 498597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde porfirin bazlı polimerler sentezlenmiş ve özellikleri incelenmiştir. Porfirinler dört pirol halkasının metilen köprüleriyle birbirine bağlanması sonucu oluşan heteromakrosiklik yapılardır. Doğada doğal olarak bulundukları gibi laboratuvar koşullarında da elde edilebilirler. Bu bileşiklerin kendinelerine özgü optik özellikleri teorik ve spektroskopik alanda uygulanmakta ve bu alanda porfirinler hedef malzeme olmaktadır. Ayrıca porfirin bileşikleri konguje 18 π-elektronlu sistemler olduklarından dolayı güçlü floresans özellik gösterirler. Bu özelliklerinden dolayı günümüzde porfirin bileşikleri içeren polimerler fotokimya, güneş pilleri, optik sensör, fotodinamik terapi, vb. alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada ilk olarak pirol ve benzaldehitin kondenzasyon reaksiyonu ile tetrafenilporfirin bileşiği sentezlenmiş, daha sonra sentezlenen bu bileşik nitrolanmıştır. Nitro fonksiyonlu porfirin bileşiği amine indirgenmiştir. Amin fonksiyonlu porfirin bileşiği metakrioil klorür bileşiği ile esterleşme reaksiyonuna sokulup porfirin içeren ve radikalik yöntemle polimerleştirilebilir bir türe dönüştürülmüştür. Elde edilen porfirin fonksiyonlu monomer ile stirenin serbest radikal polimerizasyon yöntemi ile kopolimeri sentezlenmiştir. Sentezlenen porfirin içeren kopolimerin karakterizasyon çalışmaları FTIR, H1-NMR ve UV-Visible Spektroskopisi spektroskopileriyle desteklenmiştir. Polimerin molekül ağırlığı gel geçirgenlik kromatografisi ile tayin edilmiştir. Monomer ve polimerin termal analizleri Termogravimetrik Analiz ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, porphyrin-derived polymers were synthesized and characterized. Porphyrins are heteromacrocyclic structures that result from the attachment of four pyrrole rings by a methylene bridge. They can be obtained in laboratory conditions as well as in nature. The optical properties of these compounds are theoretically and spectroscopically applied, and the porphyrin is the target material in this field. In addition, porphyrin compounds have strong fluorescence properties because they are conjugated 18 π-electron systems. Because of these properties, today polymers containing porphyrin compounds are used in photochemistry, solar cells, optical sensor, photodynamic therapy, etc. It is widely used in the fields. In this work, tetraphenylporphyrin compound was first synthesized by the condensation reaction of pyrrole and benzaldehyde, then the synthesized compound was nitrated. Nitro-functional porphyrin compound is reduced to amine. The amine-functional porphyrin compound enters the esterification reaction with methacryloyl chloride compound and is converted to a polymerizable species by radical method involving porphyrin. Copolymer was synthesized with obtained porphyrin functional monomer and styrene by free radical polymerization method. Characterization studies of porphyrin-containing copolymers were supported by FTIR, H1-NMR and Uv-Visible Spectroscopy. The molecular weight of the polymer was determined by gel permeation chromatography. Thermal analyzes of monomers and polymers were carried out by thermogravimetric analysis.