Elucidation and characterization of glycosidic compounds from Cephalaria tuteliana (Dipsacaeae)
Cephalaria tuteliana (Dipsacaeae) türü üzerindeki glikozidik bileşiklerin karakterizasyonu ve yapılarının aydınlatılması
  1. Tez No: 498596
  2. Yazar: MERVE DAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI SARIKAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80102
Özet
Bu çalışmada endemik Cephalaria tuteliana (Dipsaceaea) bitkisinden biyolojik aktif bileşenlerin izolasyonu, saflandırılması, yapı tayinleri ve biyolojik aktivitelerinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya konu olan bitki materyali çiçeklenme döneminde toplanıp uygun şartlar altında kurutularak, çalışmaya hazır hale getirilmiştir. Kuru bitki materyali metanol ile ekstrakte edildikten sonra n-butanol:su ekstraksiyonu yapılmıştır. Saponin içeriğinin zengin olduğu bilinen n-butanol fazı yağsı ve apolar kısımları uzaklaştırmak için n-hegzan ile ekstraksiyon yapılmıştır. n-butanol fazına kromatografi yöntemlerinden vakum likit kromatografisi, orta basınçlı sıvı kromatografisi, açık kolon kromatografisi ve ince tabaka kromatografisi uygulanarak 2 aglikon, 1 iridoit glikozit ve 10 triterpen saponin olmak üzere toplam 13 adet saf bileşik elde edilmiştir. İzole edilen bileşiklerin yapıları NMR (1 ve 2 boyutlu) kullanılarak belirlenmiştir. Bileşiklerden iki aglikon (1-2) ve bir saponin (12), Cephalaria cinsinin dahil olduğu Caprifoliacea familyasında ilk kez bulunmuştur. Elde edilen iki aglikonun sitotoksik aktiviteleri yapı aktivite ilişkisini belirlemek için farklı hücre panellerinde test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed isolation, purification, structural determination studies and to investigate biological activities of endemic Cephalaria tuteliana (Dipsacaeae). The plant material was collected during flowering period and dried under suitable conditions to be ready for research. The dried plant material was extracted with methanol and then separated into fractions by n-butanol:water extraction. The n-butanol phase, known to be rich in saponins, was extracted with n-hexane to remove apolar and oily parts. The chromatographic techniques such as vacuum liquid chromatography, medium pressure liquid chromatography, open column chromatography and thin layer chromatography were applied to butanol phase and 2 aglycones, 1 iridoid glycoside and 10 saponins, totally 13 compounds were obtained. The exact structures of the isolated compounds were determined using (1D- and 2D-) NMR. Among isolated compounds, two aglycones, (1-2) and a saponin (12) were obtained from Dipsaceaea family which include Cephalaria species, for the first time. The cytotoxic activities of two obtained aglycones were examined against different cell lines for discussing structure activity relationship.