Hemşirelerin iş sağlığı ve güvenliği algılarının incelenmesi
Of occupational health and safety perceptions of nurses
  1. Tez No: 498652
  2. Yazar: DURKADIN GÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL BAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İş sağlığı ve güvenliği, çalışanların iş yerlerinde çalışma esnasında kendisinin ve başkasının sağlığına zarar verebilecek çeşitli sebeplerden kaynaklanan tehlike ve risklerin ortaya çıkmasına engel olmak amacıyla planlı şekilde yürütülen çalışmalardır. Sağlık kuruluşlarında hemşirelerin hastalarla özellikle tedavi sürecinde daha fazla muhatap oldukları için diğer çalışanlara göre mesleki risk ve tehlikelerle karşılaşma olasılıkları yüksektir. Hemşireler çalışma esnasında çalışma ortamından ve işten kaynaklanan fiziksel, kimyasal, biyolojik, psikolojik ve ergonomik risk ve tehlike ile karşı karşıya kalabilirler. Sağlık Bakanlığının tüm sağlık çalışanlarının iş sağlığının ve güvenliğinin sağlanabilmesi hususunda gerekli olan önlemleri alıp, uygulama konusunda yaptırım sağlaması gerekmektedir. İş sağlığı ve güvenliği, çalışanlar, işverenler ve yöneticiler açısından oldukça önem arz etmektedir. Bu araştırmada hemşirelerin iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve güçlendirilmesine yönelik düzenlemelerin önemi vurgulanarak hemşirelerin iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili algı düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini; Temmuz 2017 ayında Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde görev yapmakta olan 320 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmaya katılmayı kabul eden 180 hemşireye yüz yüze görüşme tekniği ile anket uygulama gerçekleştirilmiş ve 180 hemşirenin görüşlerini içeren anket formları istatistiki değerlendirme kapsamına alınmıştır. Araştırmada hemşirelerin iş güvenliğine ilişkin algı düzeylerini belirlemek amacıyla Williamson ve arkadaşları tarafından 1997 tarihinde geliştirilen ve Atay tarafından 2006 yılında Türkçe formunun, kapsam geçerliği ve ayırt etme geçerliği yapılan 32 maddeden oluşan İş Güvenliği Ölçeği ile hemşirelerin demografik özelliklerini ve mesleki niteliklerini tespit etmek amacıyla geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre hemşirelerin iş sağlığı ve güvenliği algı düzeylerinin puanlamaları doğrultusunda, araştırmanın yapıldığı hastanede iş sağlığı ve güvenliği algısının yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Hemşirelerin güvenlik prosedürlerinin daha gerçekçi olması, hastane yönetiminin önerilerini dinlemesi ve işyeri güvenlik kontrollerinin daha iyi yapılması, gerekli ekipmanların daha sık temin edilmesi, iş arkadaşlarının güvenli davranışını desteklemesi halinde daha güvenli çalışabilecekleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety are planned work carried out in order to prevent the danger and risks which are arising from various causes that may harm the health of the person and others while working in the work places of the employees. Since nurses who work in health facilities are more concerned with patients, they are more likely to encounter occupational risks and hazards than other employees. Nurses are exposed to physical, chemical, biological, psychological and ergonomic risks and hazards resulting from work environment during work. The Health Ministry must take the necessary precautions to ensure the health and safety of all health care employees and to put the sanctions in practice for them. Occupational health and safety are crucial for the employees, employers and managers. In this study, it was aimed to emphasize the importance of the regulation of providing and strengthening occupational health and safety of nurses and to determine the perception levels of nurses about occupational health and safety. The universe of this research are composed of 320 nurses working in the Hospital of Research and Practice of Süleyman Demirel University in Isparta province in July 2017. Questionnaires were applied on 180 nurses in face-to-face interview techniques who were volunteer to participate in the survey. Then after questionnaires containing opinions of 180 nurses were included in the evaluation of statistics. In order to determine the perception levels of nurses about occupational safety. Occupational safety Scale which was developed by Williamson and his coleuges In 1997 and Turkish form translated by Atay in 2006 composing of 32 phrase including validity of validity studies was used. According to the results of the research, regarding the scores of occupational health and safety perception level of the nurses, the occupational health and safety perception was high in the hospital where the research was conducted. It was found that the security procedures of the nurses were more realistic, when complying with suggestions of the hospital management, performing better job security checks, will be able to work safer if their colleagues do support their safe behavior.