Edebiyat-felsefe ilişkisi bağlamında Türk romanında yabancılaşma problemi
Alienation problem in Turkish novel in the context of relationship between literature and philosophy
  1. Tez No: 498661
  2. Yazar: ÇİĞDEM GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJDET DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yabancılaşma; felsefe, sosyoloji, psikoloji gibi pek çok alanda etkisinin ve nedenlerinin araştırıldığı popüler bir kavramdır. Yabancılaşma, felsefi bir problem olduğu gibi, edebiyatın da en temel motiflerinden biri haline gelmiştir. Bu çalışma ile toplumu etkisi altına alan yabancılaşma olgusunun yorumlanması ve felsefi bir analize tabi tutulması amaçlanmıştır. İnsanı ve insana ilişkin olanı en somut halde anlatan edebi eserlerdir. Bu çalışmada, Yabancılaşmanın topluma ve bireye etkisinin Türk romanına yansımaları; değişim, bunalım, öteki, varoluş krizi gibi bazı temel kavramlar üzerinden incelenmiştir. Yabancılaşma sorunsalının, edebiyat-felsefe ilişkisi bağlamında incelenmesinde, felsefe alanına katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Alienation is a popular concept in which many field influences and causes such as philosophy, psychology and sociology are searched. Alienation has become one of the most basic motives in literatures it is a philosophical problem. With this study, it is aimed that the phenomenon of alienation which is under the influence of society is interpreted through an artisan filter and subjected to philosophical analysis. They are literary works that describe human and human in the most concrete way. The influence of alienation on society and individuals is reflected on the Turkish novel in some basic concepts such as change, depression, the other, crisis of existence. It is aimed to contribute to the field of philosophy when the problematic of alienation is examined in the context of literature- philosophical relation.