Türk romanında ev ve eve dönüş problematiği
Home and homecoming problemmatics in Turkish novels
  1. Tez No: 785104
  2. Yazar: HÜLYA BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞERİF ESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Ev ve eve dönüşle ilgili sorunlar edebiyat, felsefe, sosyoloji, psikanaliz gibi farklı disiplinlerin ortak meselelerinden biridir. Zira ev mefhumu, gerek bireysel gerek toplumsal birçok konuyla ilişkili olmasından ötürü tek başına mekânla sınırlandırılamayacak kadar geniş ve derin bir anlam zeminine yayılır. Bununla birlikte edebiyat söz konusu olduğunda modern bir edebi biçim olan roman türü, evle ilgili tartışmalara önemli imkânlar sunmakta. Bu bağlamda çalışmamızın amacı, ev ve eve dönüşle ilgili modern Türk romanlarına yansıyan meseleleri incelemektir. Çalışma sırasında, literatüre geniş ve zengin bir tez sunabilmek adına, edebiyatın yanı sıra sosyoloji, felsefe, psikanaliz gibi birçok disiplinden yararlanılarak disiplinler arası bir yaklaşım tercih edilmiştir. Böyle bir perspektiften hareketle konuyla ilgili farklı dönemlerden ve farklı yazarlardan örnek metinler, ilgili kavram ve öğretilerle beraber karşılaştırmalı bir biçimde incelenmiştir. Bu sayede yaşadığımız dönemde de güncelliğini ve önemini koruyan evle ilgili tartışmalara, farklı perspektiflerle katkı sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Issues of Home, belonging and homecoming are some of the most contested areas of critical inquiry in diverse disciplines such as literature, philosophy, sociology and psychoanalysis. Since the concept of home is spread over a wide and deep ground of meaning, place as well as space is the concern of the individual within social structures. However, when it comes to literature, the novel as a genre offers important opportunities for creative and critical debates about 'Home' and home. In this context, the aim of this study is to examine the issues reflected in modern Turkish novels about home and homecoming. During the study, an interdisciplinary approach is invoked by making use of many disciplines such as sociology, philosophy and psychoanalysis as well as literary studies in order to present a spectrum of critical opinions. From such a perspective, sample texts from different periods and different authors on the subject are examined in a comparative manner together with related concepts and theories. In this way, it has been attempted to contribute to the discussions about home, which maintains its currency and importance in our times when Home has become a fluid concept and space.