Türkiye'de hükümlülerin sosyo-ekonomik özellikleri ve mekânsal dağılışı
Socioeconomic characteristics and spatial distribution of the prisoners in Turkey
- Tez No: 498669
 - Danışmanlar: PROF. DR. KADİR TEMURÇİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Coğrafya, Geography
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 424
Özet
Suç, insanlık tarihi ile ortaya çıkan, bugün var olan ve gelecekte de var olmaya devam edecek bir olgudur. Suçu, birçok bilim dalı kendine özgü yöntemleri ile ele alarak incelemiştir. Suçun, bir mekân üzerinde gerçekleşmesi ve coğrafyanın mekânı kendine özgü yöntemlerle inceleyen bir bilim dalı olması nedeni ile suç olgusu coğrafyanın da inceleme alanına girmiştir. Suç olgusu kadar bu suçları işleyen hükümlülerin de coğrafi açıdan incelenmesi gerekmektedir. Bu alanda yapılacak bir çalışma, coğrafyanın alt dalı olan suç coğrafyasının inceleme alanına girmektedir. Suç coğrafyası ile ilgili yapılan çalışmalar göstermektedir ki mekânın suça etkisinin yanında, suç işleyen kişilerin sosyoekonomik özelliklerinin de işlenen suçlar üzerinde etkisi vardır. Araştırmada, Türkiye'nin 81 ilinde 1995, 2005 ve 2015 yıllarında yerleşim yerlerine göre mala karşı, şahsa karşı ve diğer suçlardan hükümlülerin sayılarının ve sosyo-ekonomik özelliklerinin zamansal ve mekânsal dağılışlarının belirlenmesi, ayrıca hükümlülerin kaldığı cezaevlerinde yaşanan gelişim ve değişimlerin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda hükümlüler incelendiğinde; hükümlü sayıları 1995 yılından 2005 yılına gelindiğinde azalma gösterirken, 2005 yılından 2015 yılına gelindiğinde büyük bir artış göstermiştir. Ele alınan yıllarda, mala karşı işlenen suçlardan hüküm giyenlerin oranında sürekli bir düşüş yaşanırken, şahsa karşı suçlardan hüküm giyenlerin oranında sürekli bir artış yaşanmıştır. Ayrıca bazı suç türlerindeki hükümlülerin sayılarında sürekli bir düşüş görülürken, bazı suç türlerindeki hükümlülerde ise sürekli bir artış görülmektedir. Hükümlülerin sosyo-ekonomik özelliklerinin bazıları her suç türünde aynı çıkarken, bazıları da suç türüne göre değişim göstermektedir. Hangi suç türünden olursa olsun ceza evlerinin doluluk oranında bazı dönemlerde büyük bir artış yaşanarak yatak kapasitelerinin üzerine çıkmış, bazı dönemlerde de çıkarılan af yasaları ile birlikte doluluk oranı düşürülmüştür. Sonuç olarak, hükümlülerin sosyo-ekonomik özellikleri her bir suç türüne göre ele alınmış, ele alınan bu özelliklerin zamansal ve mekânsal dağılışları yapılarak Türkiye'nin cezaevi ve hükümlü profili ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Crime emerged with the history of mankind, which exists today and will continue to exist in the future. Crime has been investigated in many different sciences by using different methodologies which are specific to them. The fact that crime is spatial phenomenon and that geography is a scientific discipline which tries to analyse the geo with its own methods let crime to enter the investigation field of geography. Culprits who have committed these crimes should be investigated geographically as well as criminal cases. A study that will be held in this field is in the field of crime geography, which is a subdivision of geography. Studies on crime geography show that the socio-economic characteristics of criminals have an impact on the crimes committed, as well as the effect of the place on crime. In this study, it is aimed to reveal the numbers of culprits who committed crimes to property, individual and other crimes and their distribution of time and spatial peculiarities as well as the developments and changes in penitentiaries where prisoners stay with respect to their settlements in Turkey's provinces in the years 1995, 2005 and 2015. With this respect, when the culprits were investigated; the numbers of them show a decline from 1995 to 2005 whereas, a great deal of increase has been observed from 2005 to 2015. In the years of investigation, there has been a constant decrease in the proportion of crimes committed to property, while there has been a constant increase in the proportion of crimes committed to individual. There has also been a continuous decline in the number of culprits in some types of crimes, while there has been a continuous increase in the number of culprits in some criminal types. Some of the socioeconomic characteristics of the culprits have been the same in every type of crime, while others vary according to the crime type. Regardless of the type of crime, the occupancy rate of the penitentiaries has increased considerably in some periods and has been increased above the bed capacities and in some periods the occupancy rate has been decreased together with the amnesty laws. As a result, socio-economic characteristics of culprits were dealt with according to each type of crime and it has been aimed to reveal Turkey's penitentiary and culprit profile by handling abovementioned time and spatial distribution of socio-economic characteristics of culprits.