İstihdam politikalarının uygulanmasında İŞKUR'un etkinliğinin Batı Akdeniz bölgesinde incelenmesi
Investigation of İŞKUR's efficiency in implementing employment policies in the West Mediterranean region
- Tez No: 498668
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELVETTİN AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
İşgücü piyasasının tüm dünyada hızla değişmesi, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için işsizlik kavramını önemli bir hale getirmiştir. İşsizlik toplumda ekonomik ve sosyal tahribat yaratmakta ve işsizlikle mücadele tüm ülkelerin gündeminde önemli yer oluşturmaktadır. Ülkeler işsizliği en az seviyeye indirmek, işsizliğin sebep olduğu olumsuz sonuçları ortadan kaldırmak için çeşitli politikalar uygulamakta ve işgücü piyasasında etkin kamu istihdam kurumlarına önem vermektedir. Türkiye'de de istihdamın korunması, geliştirilmesi ve işsizlikle mücadele etmesi görevi verilen Türkiye İş Kurumu aktif ve pasif istihdam politikaları uygulamaktadır. Aktif istihdam politikaları, işsizliğin azaltılması ile istihdamın artırılmasını amaçlayan, işgücü arz ve talebini uyumlaştırmaya çalışan politikalardır. Pasif istihdam politikaları işsizliğin neden olduğu sorunları onarmaya çalışan çeşitli gelir destekleridir. Bu çalışmada işgücü piyasası, işsizlik, istihdam gibi temel kavramlar tanımlanmış, uygulanan aktif ve pasif istihdam politikaları açıklanmıştır. Türkiye'de işgücü piyasasının yapısı, Türkiye İstatistik Kurumu resmi istatistik verileri üzerinden analiz edilmiştir. İŞKUR'un yapısı, tarihçesi, görevleri, faaliyetleri ve İŞKUR tarafından uygulanan istihdam politikaları ve etkileri istatistik bülteni ve faaliyet raporları üzerinden incelenmiştir. Antalya, Burdur ve Isparta illeri işgücü piyasası hakkında bilgi verilerek bu illerde uygulanan İŞKUR faaliyetleri aktarılmıştır. Son olarak aktif ve pasif istihdam politikalarının birlikte uygulanarak işgücünün desteklenmesi, niteliğinin ve istihdam edilebilirliğinin arttırılması, Türkiye'de işsizliğin azaltılması için istihdam politikalarının uygulayıcısı olan İŞKUR'a önemli görevler düştüğü, etkin politika üretmesi ve uygulaması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapid change of the labor market all over the world, has made the concept of unemployment important for developed and developing countries. Unemployment creates economic and social damage in society and fighting unemployment is an important part of the agenda of all countries. Countries are implementing various policies to reduce unemployment to the minimum level and to eliminate the negative consequences of unemployment and attach importance to effective public employment institutions in the labor market. Turkey Employment Agency which is given the task of protection of employment, development and struggling with the unemployment in Turkey is implementing active and passive employment policies. Active employment policies are policies that seek to harmonize labor supply and demand, aimed at increasing employment by reducing unemployment. Passive employment policies are diverse income supports that try to solve the problems caused by unemployment. In this study, basic concepts such as labor market, unemployment and employment are defined, active and passive employment policies which are applied are explained. The structure of the labor market in Turkey was analyzed by Turkey Statistical Institute official statistics data. The structure, history, tasks and activities of ISKUR and the employment policies and effects applied by ISKUR have been examined through statistical bulletin and activity reports. Antalya, Burdur and Isparta provinces by giving information about the labor market and the activities of İŞKUR applied in these cities are explained. Finally, applying together active employment policies and passive employment policies, for the support of the workforce, the enhancement of quality and employability, reducing unemployment in Turkey, falling of important duties to İŞKUR as implementer of employment policies, requiring effective policy-making and implementation have been concluded.