Kadıyanilerde vahiy algısı
Revelation in Ahmadiyya
  1. Tez No: 498675
  2. Yazar: FATİH YENİLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAFFET SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma XIX. yüzyıl sonlarında Hindistan'da ortaya çıkan Kadıyaniler hakkındadır. Çalışma, mezhebin kurucusu Mirza Gulam Ahmet'in vahiy görüşleri esas alınarak hazırlanmıştır. Çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte araştırmanın, amacı, metodu ve mezhep hakkında yazılan eserler ele alınmıştır. Birinci bölümde vahiy kavramı ele alınmış, Kur'an ve Hadislerde geçen vahiy kavramı hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca tarihte vahiy aldığını iddia eden bazı isimlere örnekler verilmiştir. İkinci bölümde mezhep hakkında yapılan tanımlara yer verilmiştir. Daha sonra Gulam Ahmet'in çocukluk ve gençliği, müceddid, mehdi ve mesih olduğuna dair iddiaları, bölümün başlıkları arasında yer almıştır. Bu bölümde son olarak, Ahmedilerin biat esasları, cihad anlayışları ve nübüvvet kurumuna yaklaşımları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Gulam Ahmet'in görüşleri esas alınarak, Ahmediler ve Gulam Ahmet tarafından vahyin nasıl anlaşıldığı üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda Gulam Ahmet'in vahiyle ilgili önceki ve sonraki görüşleri karşılaştırılmıştır. Hz. İsa ve havarilerle ilgili iddialar, ele alınan diğer konular olmuştur. Daha sonra Gulam Ahmet'in kendisine inanmayan kimseler hakkındaki tutumu, hilafetle ilgili görüşleri, ibadet anlayışları ve evliliğe olan bakışı incelenmiştir. Bölüm sonunda Ahmedilere yönelik bazı eleştirilere yer verilmiştir. Neticede, Gulam Ahmet ve Kadıyaniler tarafından vahiy ve nübüvvet kavramları tartışmaya açılmış, bu iki kavram ilerleyen süreçte mezhep için vazgeçilmez bir inanca dönüşmüştür. Kendilerine yöneltilen eleştiriler karşısında bu iki kavram tevil edilerek açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is about the Ahmadiyya movement which was founded by Mirza Gulam Ahmed in India near the end of the 19th. century. This research was arranged according to Mirza Gulam Ahmed's thoughts about revelation. The research consists of an introduction part and three other parts. The introduction part touches upon the purpose of this research, the method and the boks which were written about the sect. In the first part the concept of revelation in Ahmadiyya movement is explained. This part also deals briefly with the revelation concept in Islam which based on Quran and Hadiths. Apart from that this part touches also upon the names who claimed to receive revelation from God throughout the history. The second part deals with the concepts about the sect. Then Gulam Ahmed's childhood, adolescence and his claims of being The Renewer, The Mahdi and Prophet. In this part, it is also mentioned the rudiments of pledging allegiance to someone, the concept of jihad, and their approach to the institution of prophecy. The third part which based on Gulam Ahmed's opinions and how Gulam Ahmed and his followers understand the concept of revelation. Related to that, Gulam Ahmed's former understanding of revelation is being compared with his later understanding. The allegations which were made by them about Jesus and his disciples are other issues of this part. Later on, it is also investigated the attitude of Gulam Ahmed towards the people who don't believe him. And his opinions about the Caliphate concept , worship concept and their approach to the marriage.In the end of the third part, is also mentioned the criticism which is made towards the Ahmadiyya movement. As a result of this, the concept of revelation and prophecy are being discussed. And later on it is shown, how these two concepts became the inseparable belief of Ahmadiyya movement. And how the criticism towards them paved their way to interpretation of these two above mentioned concepts.