Mehdilik algısı perspektifinde kadıyânîlerin güncel faaliyetleri
Current activities of kadiyani from the perspective of the perception of Mahdism
- Tez No: 860289
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMANUR ALİBEKİROĞLU EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışmamızda mehdilik algısının Kadıyânî Cemaatine yansımaları ve bu etkiler sonucu Kadıyânîlerin güncel faaliyetleri çalışılmıştır. Çalışmanın giriş kısmında, ele aldığımız cemaatin iddiaları açısından önemli gördüğümüz ve yol haritamızın başlangıcı olarak belirlediğimiz kavramsal çerçevede mesih, mehdi ve müceddid kelimelerinin kökenine inilmiştir. Bu ifadelerin teoloji alanında ortaya çıkış sebepleri de söz konusu bölümde incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, Kadıyânî Cemaatinin teşekkül ettiği ve öğretileri üzerinde derin etkileri bulunan Hint alt-kıtasının sosyo-kültürel ve dini yapısı hakkında bilgi verilip çalışmamızın öznesi olan Kadıyânîliğin tarihsel serüveni ve kurucusu Mirza Gulam Ahmed'in hayatı hakkında malumatlar aktarılmıştır. Mirza Gulam Ahmed'in kurtarıcılık misyonları olan müceddidlik, mesihlik, mehdilik, mübüvvet ve Krişna görüşleri bağlamında kavramsal analiz yapılmış ve Gulam Ahmed'in konuyla ilgili iddialarına yer verilmiştir. Eskatolojik inanca sahip İbrahimî dinler ve nüveleri birinci bölümün son kısmında Kadıyânîlik ile karşılaştırmalı olarak ele alınmış ve mevcut kurtarıcı inanışlarının Kadıyânîliğe yansımaları aktarılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, Kadıyânî Cemaat geçmişinin kurtarıcılık izleri ışığında hareket edilmiş ve günümüze yansıyan aksiyonlarına vurgu yapılmıştır. Özellikle resmi olarak yayımladıkları Maneviyat Dergisi, internet siteleri, Youtube kanalları ve güncelleştirilmiş baskılı yayınlar detaylı incelemeye tabi tutulmuştur. Böylelikle Kadıyânîlerin modern literatürü taranmış ve kurtarıcı fikrinin yansımaları tespit edilmiştir. Ortaya çıkan neticelerin cemaatin kurucu ilkesi olan kurtarıcı inancına göre yorumlandığı ve gerçekleştirilen faaliyetlerin bu minvalde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, the reflections of the Mahdi perception on the Qadiyani Community and the current activities of the Kadiyanis as a result of these effects were studied. In the introduction part of the study, the origins of the words messiah, mahdi and mujaddid were examined within the conceptual framework that we considered important in terms of the claims of the community we are dealing with and determined as the beginning of our road map. In the first part of the study, information is given about the socio-cultural and religious structure of the Indian subcontinent, where the Qadiyani Community was formed and which had a deep impact on its teachings, and information is given about the historical adventure of Qadiyani, the subject of our study, and the life of its founder, Mirza Gulam Ahmed. A conceptual analysis was made in the context of Mirza Gulam Ahmed's savior missions, mujaddid, messiah, mahdi, mubuwwa and Krishna views, and Gulam Ahmed's claims on the subject were included. Abrahamic religions with eschatological beliefs and their cores are discussed in the last part of the first chapter in comparison with Qadiyanism, and the reflections of their existing savior beliefs on Qadiyanism are conveyed. In the second part of the study, the action was taken in the light of the savior traces of the Kadıyani Community's past and its actions that are reflected in the present were emphasized. In particular, their officially published Maneviyat Magazine, websites, YouTube channels and updated printed publications were subjected to detailed examination. Thus, the modern literature of the Qadiyanis was scanned and the reflections of the savior idea were identified. It was determined that the results were interpreted according to the savior belief, which is the founding principle of the community, and the activities carried out were in this manner.