Organizational determinants of innovation for the competitive strategies of textile businesses
Tekstil firmalarının rekabet stratejilerinde inovasyonun organizasyonel belirleyicileri
  1. Tez No: 498688
  2. Yazar: KADİR ÖNCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İşletmelerin rekabet stratejilerinde inovasyonun önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bu bağlamda şirketler daha rekabetçi olabilme adına AR&GE ve inovasyona daha fazla kaynak ayırmaktadırlar. İnovasyonun öneminin anlaşılması, bu alanda yapılan çalışmaların sayısını da artırmaktadır. Yapılan çalışmalar incelendiğinde; inovasyonun rekabet üzerindeki etkisi, iletişimin inovasyon üzerindeki etkisi, inovasyonun organizasyon performansına etkisi gibi konular üzerinde yoğunlaşıldığı görülmektedir. Bu çalışma ile inovasyona elverişli olan organizasyon yapılarının nasıl olması gerektiği araştırılmaktadır. Bu kapsamda İstanbul ilinde faaliyet gösteren 120 tekstil firması üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar göstermektedir ki hiyerarşi, çalışanların karar alma mekanizamasına katılımı, AR&GE, stratejik ortaklıklar gibi organizasyonel unsurlar ile inovason arasında önemli bir ilişki mevcuttur.
Özet (Çeviri)
The importance of innovation in the competitive strategies of businesses has been increasing day by day. Companies allocate more resources to R & D and innovation, and in the end they try to be more competitive. The increasing importance of innovation has raised the number of studies done in this field in the literature. When studies are examined, a concentration is seen on fields such as the impact of innovation on competition, the impact of communication on innovation, the impact of innovation on organizational performance. With this study, it has been tried to provide the businesses; to develop the right decision-making mechanisms and appropriate organizational structures in their innovation policies; to increase the organizational awareness of companies and so to prevent the ineffectively using the resources (human resources, material resources, time etc.) that they separate into innovative activities. Within the scope of the study, a survey conducted on 120 textile companies' structures operating in Istanbul region. Results show that a significant relationship between hierachical levels, empoyee participation to decision making mechanism, R & D activities, strategic partnerships and innovation