Dijital çağda inovasyon yönetim yeteneği üzerine nitel bir araştırma: Tekstil boya apre fabrikası akıllı süreç örneği
A qualitative research on innovation management capability in the digital age: Case of textile dye finishing factory smart process
- Tez No: 641811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İşletmelerin rekabet ortamında aktif rol alabilmeleri için akıllı sistemleri etkin bir şekilde kullanmaları ve yönetmeleri gerekmektedir. Bu süreçte yöneticilerin stratejik kararlar alması ve işletme ortamında bu kararları uygulaması önemlidir. İşletmelerde yapılan inovasyon uygulamalarını kontrol altında tutabilmek ve gözlemleyebilmek için yöneticilere büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu bağlamda dijital çağda inovasyon uygulamalarına neden ihtiyaç duyulduğu, işletmelerin inovasyon uygulamalarını nasıl yönettiği ve küresel rekabet ortamında yapılan inovasyon uygulamalarının işletmelere ne tür geribildirimler sunduğu belirlenmelidir. Bu çalışmada, dijital çağda işletmelerin inovasyon yönetim yeteneğini belirleyen faktörlerin açığa çıkarılması amaçlanmaktadır. Çalışmada nitel paradigma çerçevesinde betimsel durum çalışması gerçekleştirilmiştir. Veriler, altı kişilik katılımcı grubundan yarı yapılandırılmış mülakat tekniği aracılığı ile sağlanmıştır. Çalışmada elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Elde edilen bulgular, araştırmanın gerçekleştirildiği işletmede dijital çağda teknolojik süreç inovasyonu ve organizasyonel inovasyonun öne çıktığını göstermiştir. Dijital çağda inovasyonu tetikleyen faktörlerin; enerji tasarrufu sağlama ihtiyacı, çevresel sosyal sorumluluk anlayışı ile çalışan sağlığının korunması ve iş güvenliğinin sağlanması sorumluluğu olduğu tespit edilmiştir. Katılımcı görüşleri temelinde; öğrenme yeteneği, araştırma-geliştirme yeteneği, üretim yeteneği, pazarlama yeteneği, organizasyonel yetenek, kaynak tahsis yeteneği ve stratejik planlama yeteneği, dijital çağda inovasyon yönetim yeteneğini belirleyen faktörler olarak ortaya çıkmıştır. Son olarak; dijital çağda etkili inovasyon yönetimine ilişkin bulgularda, dijital çağda etkili inovasyon yönetiminin işletmelere katkıları ve dijital çağda etkili inovasyon yönetiminin önündeki engeller olarak iki alt temaya dikkat çekildiği saptanmıştır. Dijital çağın öne çıkan üretim teknolojileriyle bütünleştirilmiş bir inovasyon yönetim sürecini derinlemesine bir irdelemeyle ortaya koyan bu çalışmanın, elde edilen kapsamlı sonuçlarıyla daha sonra yapılacak olan araştırmalara temel sağlayarak ilgili alan yazına katkıda bulunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
For businesses to take an active role in a competitive environment, they need to use and manage smart systems effectively. In this process, managers need to make strategic decisions and implement these decisions in the business environment. Managers have great responsibilities to control and observe innovation practices in businesses. In this context, it is necessary to determine why innovation applications are needed in the digital age, how businesses manage their innovation practices, and what kind of feedback the innovation practices in the global competitive environment offer to businesses. In this study, it is aimed to reveal the factors that determine the innovation management ability of businesses in the digital age. In the study, a descriptive case study was carried out within the framework of a qualitative paradigm. The data was developed through semi-structured interviews and documents formed by a group of six participants. The data obtained in the study were subjected to content analysis. Findings show that technological process innovation and organizational innovation are prominent in the digital age in the enterprise where the research is carried out. Factors that trigger innovation in the digital age; It has been determined that it is the responsibility of providing energy saving, environmental social responsibility, and protecting employee health and ensuring worker safety. Based on the opinions of the participants; learning capability, research and development capability, production capability, marketing capability, organizational capability, resource allocation capability and strategic planning capability have emerged as the determinants of innovation management capability in the digital age. Finally; in the findings related to effective innovation management in the digital age, it was determined that the contribution of effective innovation management to the businesses in the digital age and the obstacles to effective innovation management in the digital age were emphasized. This study, which reveals in a thorough manner scrutinising an innovation management process integrated with the prominent production technologies of the digital age, is expected to contribute to the relevant literature by providing a basis for future research with its comprehensive results.