Evaluation methodologies of research infrastructures: An evaluation model proposal for Turkey
Araştırma altyapılarının değerlendirme yöntemleri ve Türkiye için model önerisi
  1. Tez No: 498689
  2. Yazar: ÖMER FURKAN SİRKECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY ALÜFTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma kapsamında araştırma altyapılarının değerlendirme yöntemleri ile bu alandaki uluslararası uygulamalar incelenmiş olup sonuç olarak Türkiye'de yapılan değerlendirmeler için bir model önerisi yapılmıştır. Öncelikle, araştırma altyapısı kavramı hakkında bilgilendirme yapılmakta olup, literatürde yer alan başlıca araştırma değerlendirme metodolojileri araştırma etkileri ve ilgili etki göstergeleri ile birlikte ele alınmaktadır. Daha sonra araştırma altyapısı değerlendirmesine ilişkin beş ülke örneği, kullanılan yöntemler ve göstergeler açısından incelenmiştir. Sonuç olarak uluslararası uygulamaların ayrıntılı bir analizine dayanan ve aynı zamanda Türk araştırma altyapısı ekosisteminde yöntemlerin ve araçların uygulanabilirliğini de dikkate alan bir model önerisi yapılmaktadır. Önerilen değerlendirme yöntemi ile yeni bir araştırma değerlendirmesinin temeli belirlenmekte ve uygulamaya yönelik somut bir model ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines evaluation methodologies of research infrastructures, elaborates international practices and suggests an evaluation model for assessments conducted in Turkey. Firstly, research infrastructure concept is presented and major research evaluation methodologies with research impacts and related impact indicators in literature are analyzed. After that, five country examples of research infrastructure evaluation are scrutinized in terms of methodologies and indicators employed. Consequently, the model proposal is made which is based on a detailed analysis of international practices while taking into consideration the applicability of methodologies and tools in the context of the Turkish Research Infrastructure ecosystem. Proposed evaluation methodology sets the basis for a new research evaluation and provides a concrete model for its implementation.