Talip Apaydın'ın romanlarındaki halk edebiyatı ve halk kültürü unsurları üzerine bir inceleme
Folk literature in the films of Talip Apaydın and an investigation on fundamental cultures
- Tez No: 498706
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ ÖNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Halkı halk yapan meziyetlerin başında ortak bir kültüre sahip olmak gelir. Toplumcu gerçekçi bir yazar olan Talip Apaydın da halkı konu edinmiştir ve ortak kültürün unsurlarını tüm zenginliğiyle romanlarında ustalıkla işlemiştir. Anadolu köylüsünün yaşamını gerçekçi gözlemlerle aktaran Apaydın, içinde bulunduğu toplumu, köylünün sorunlarını en iyi şekilde kaleme almıştır Bu araştırmada; Türk edebiyatının önemli yazarlarından Talip Apaydın'ın romanları halk edebiyatı ve halk kültürü unsurları bakımından incelenmiştir. Bu çalışmada Talip Apaydın' ın halk edebiyatından ne derece yararlandığı, halk kültürü konularının eserlerinde nasıl kullanıldığının ortaya konulması hedeflenmektedir. Birinci bölümünde Talip Apaydın'ın hayatı, sanat anlayışı, eserleri ve incelenen romanlar, ikinci bölümde halk edebiyatı unsurları, üçüncü bölümde ise romanlardaki halk kültürü unsurları değerlendirilmiştir. Çalışmanın son kısmı ise değerlendirmeyi içeren sonuç kısmına, kaynakça listesine ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
People's income people who have a common culture, the beginning of virtue. Talip Apaydın who is a socalist and realist writer has made subject to public and used masterully the elements of a common culture in his novels. Apaydın has transferred the life of the peasonts of Anatolia with realistic observation. The society in which he foundn and the problems of the villagers was written in the best vay. In this study; Talip Apaydın most important writers of Turkish literature rovels are examined in terms of folk literature and folk culture elements. İn this study it aims to what extent is the advantage of folk literature, to reveal how the threads used in the works of folk culture. In the first part Talip Apaydın's life, his understanding of art, his works and examined rovels . In the second part elements of folk literatüre; in the third part folk culture elements in the rovels were evaluated. The last part of study is reserved for fragment containing the evaluation result, referencelist.