Türkiye'de tarımsal desteklemelerin ekonomiye geri dönüşümü (Van ili Özalp ilçesi örneği)
Recycling agriculturel subsidies to economy in Turkey (İnstance of Özalp in Van )
  1. Tez No: 498714
  2. Yazar: SERAP TANCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK YERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Geçmişte ve günümüzde hayatımız da ki yeri yadsınamayacak kadar önemli olan tarım sektöründe zaman içerisinde devrim niteliğinde değişimler olmuş ve bunların çoğu teknolojinin gelişimiyle ivme kazanmıştır. Bu koşullar altında devletinde ister istemez bu sektöre müdahale etmesi zaruri duruma gelmiştir. Genel iktisat tarihine baktığımız da devletin ekonomiye müdahalesi tüm görüşler arasında tartışma konusu olmuş ve değişik ekonomik model ve görüşlerin ortaya çıkmasına yardımcı olmuştur. Devletin diğer sektörlere ve tarım sektörüne doğrudan veya dolaylı olarak müdahale etmesi tartışmaların her dönem devam etmesine rağmen tam olarak kesin bir görüş benimsenememiş. Bununla beraber de liberal görüş güdümünde olan ekonomiler de bile tarım sektörüne devletin müdahalesi tam olarak engellenememis ve bununla ilgili politikalar üretilmeye başlamıştır. Başta Avrupa Birliği olmak üzere dünyada tarım sektörüne devlet desteği hızla devam etmiştir. Bu çalışma da Türkiye'de tarım sektörünün yeri ve devlet destek ve teşviklerinin önemi üzerininde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
İn the past and at the present time, in the agricultural sector which is significant as far as introvertible in our duty of life has been through the revolutionary changes in course of time and most of these has gained speed associated with development of technology. As a result of that, it has became essentially to step in this sector by the governments necessarily.When we look in the abstract of history of economy, it has been object at issue that state intervention to economy in all of ideas and for this reason this consequence has been helped consist of different economic models and ideas. It could not adopted a definitive conclusion completely that direct and indirect intervention of governments to agricultural and other sectors in spite of continuing discussing termly. Therewithal even economies in a liberal thought of direction could not unhindered intervention to agriculture sector and policies in respect this has began produced. In the world mainly Europen Union, subventions have been continued to agriculture sector rapidly. In this study we will focus on importance of subvention, encouragement and duty of agriculture in Turkey.