Tarım sektörünün finansman sorunu
The Problems of finance in agricultural sector
  1. Tez No: 63779
  2. Yazar: HÜSEYİN ALPER DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHİNÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Günümüzde son yıllarda süregelen tartışmaların başında tarım sektörünün ekonomik yapı içindeki önemini koruyup korumadığı gelmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde farklı özellikler gösteren tarım sektörü, ülke ekonomilerinin gelişmesiyle diğer sektörlere nazaran önemini yitiriyor gibi gözükmektedir. Buna rağmen tarım insanların besinsel ihtiyaçlarını karşılamak, diğer sektörlere girdi ve işgücü katkısı sağlamak. GSMH'ya katkıda bulunmak gibi nedenlerden dolayı önemini korumaktadır. Tarımsal üretimin doğa koşullarına bağlılığı tarımda risk ve belirsizliği artırmakta, artan risk ve belirsizlik tarım ürünlerinde fiyat istikrarsızlığına yol açmakta ve fiyat istikrarsızlığı da tarım kesiminde gelir istikrarsızlığına neden olmaktadır. Tarım yukarıda belirtilen dışsal etkilerden dolayı hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde çeşitli biçimlerde desteklenmektedir. Bu desteklemeler: destekleme alımları, girdi sübvansiyonları, dış ticaretle ilgili destekleme politikaları ve düşük faizli kredi uygulaması şeklindedir. Bu çalışmada, tarım sektörünün 1950'li yıllardan günümüze geçirdiği yapısal değişiklikler irdelenmekte, Türkiyede'ki tarımsal destek mekanizmaları incelenmekte ve tarım sektöründe en önemli sorun olarak görünen finansman sorunu ele alınmaktadır. Tarım sektörünün finansmanında en önemli faktör olan tarımsal krediler çalışmanın ağırlıklı ilgi odağını oluşturmaktadır. Tarımsal kredilerin amaçlan, kaynaklan, çeşitleri üzerinde durulmakta ve Türkiye'de kredilerin yapısı, dağılımı ve geri dönüşleri ile ilgili analizler, dönemler, yıllar ve bölgeler itibariyle yapılmıştır. Bu politikaların yürütülmesinde devletin rolü de çalışma kapsamında ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the 1990's the debates in economics about agriculture circle around“whether agriculture is as essential as before”. Agricultural sector which exhibit different characteristics in developped and developping countries seems to loose it's importance with respect to the other sectors of the economy. Because of the functions such as food and nutrition supply, input and labor contribution to the other sectors and share in GNP, agriculture can be considered as an essential sector in all countries. The dependence of agricultural production to the weather conditions increase risk and indefinity. The increase in risk and indefinity leeds to price instability and income volatility of the farmers.The income volatility the price instability and vital functions of agriculture are the causes of intervention to the sector. The ways of intervention are support price strategy, support purchases, input subsidies, capital grants foreign trade policies and loans with low interest rates. In this study in the first section the structural changes in Turkey since 1950's, in the second section the agricultural support mechanisms and problems about support mechanisms in Turkey are discussed. And in the last section the study focuses on the agricultural credits which is the most important factor in agricultural finance. The aims, sources, structure, classification, distribution, biasing and repayment conditions of agricultural credits is analysed according to years, periods and regions. The role of public in these policies is also a part of the study.