Yükselen piyasa ekonomilerinde ticari dışa açıklığın ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Ekonometrik bir uygulama
The influence of commercial openness on economic growth in emerging market economies: An econometric application
  1. Tez No: 498731
  2. Yazar: FERHAT İSPİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN TAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Ticari dışa açıklık kavramı, mal ve hizmet ticareti üzerindeki devlet kontrollerinin kaldırılması ve bu şekilde uluslararası boyutta serbest ticaretin sağlanmasını hedefleyen yaklaşımı ifade etmektedir. Toplam ticaret hacminin GSYİH'ye olan oranı bir ekonomide uluslararası ticaretin önemini göstermektedir. Bu oran aynı zamanda bir ekonominin küreselleşmesinin derecesi olarak da kabul edilmektedir. Çalışmada toplam 18 yükselen piyasa ekonomisinde ticari dışa açıklığın ekonomik büyüme üzerindeki etkisi incelenmektedir. Bu amaçla 1992-2015 dönemi için ekonomik büyüme oranı sabit değişken olmak üzere ticari dışa açıklık, doğrudan yabancı yatırımlar ve gayri safi sabit sermaye yatırımları verileri kullanılmıştır. Yapılan panel veri analizi sonucunda kullanılan tüm değişkenlerin yükselen piyasa ekonomilerinde ekonomik büyümeyi pozitif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca yapılan nedensellik testlerinde ticari dışa açıklık ve gayrisafi sabit sermaye yatırımları ile ekonomik büyüme arasında çift yönlü, ekonomik büyümeden doğrudan yabancı yatırımlara doğru tek yönlü ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of trade openness implies an approach aimed at lifting the state controls on commodities and services trade and thus achieving free trade on an international scale. The ratio of total trade volume to GDP indicates the importance of international trade in an economy. This ratio is also regarded as the level of the globalization of an economy. In the study, the effects of trade openness on economic growth in a total of 18 emerging market economies are examined. For this purpose, trade openness, foreign direct investment and gross fixed capital investment data are used for economic growth rate of 1992-2015 period. The result of the panel data analysis is that all the variables used are positively influencing economic growth in emerging market economies. Moreover, in the causality tests conducted, trade openness and gross fixed capital investment and economic growth have been unilaterally bi-directionally linked to economic growth and direct foreign investment.