Maraşlı Rüstem Efendi şiir mecmuası 1b-119a
Maraşli Rüstem journal of master of poetry 1b-119a
  1. Tez No: 498734
  2. Yazar: GÖKSEL POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFİ ALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Mecmûalar, divan şiirinin önemli kaynaklarındandır. Genellikle meraklılarınca derlenmiş seçme şiirlerden oluşan bu eserler günümüzün şiir antolojisi mahiyetindedirler. Mecmûalar, yazıldıkları dönemin genel şiir beğenisini ortaya koyması açısından da ayrıca önemlidir. Şiir mecmuaları yazma eser kütüphanelerimizde sayı itibarıyla en çok bulunan eser türleri arasındadır. Üzerinde yüksek lisans tez çalışması yaptığımız eser XIX. yüzyıla ait şiir mecmuasıdır. Maraşlı Rüstem Efendiye ait şiir mecmuası Araştırmacı Yazar Yaşar Alparslan Özel Kütüphanesi'nde bulunmaktadır. Tez çalışması anılan nüsha üzerinde yapılmıştır. Maraşlı Rüstem Efendi Şiir Mecmûası genelde birçok divan şairinin şiirlerinin yanı sıra özelde Maraşlı divan şairlerinin şiirlerini ihtiva etmesi bakımından ayrıca kıymetli bir eserdir. Tezimizin amacı mecmuada yer alan şiirleri günümüz Türkçesine çevirmektir.
Özet (Çeviri)
Jornoals are important resources of divan poetry. These sourcws, which are compiled by curious people, are one of the antgologg types of poetry. These journals are also important because of including the understanding of poetry of the written era. Poetry journals are one of the worksof arto that found highin number in libraries that only included original writings of the writers or poets. The work of art which we prepare formaster degree thesis is belong to XIX th century. The journal which belongs to Rüstem Efendi from Kahramanmaraş locarled researcher-writer Yaşar Alparslan privary library. Thesis study has been done with the help of the copy of it. What mokes this jornual special is that it doesn't only gives importance to poems divan poetry, but olso divan poets of Kahramanmaraş. The gim of the thesis is introduce the poets wint their poems which narrated ib the journal.