Maraşlı Aşık Behlül Ali (hayatı, sanatı ve eserleri)
  1. Tez No: 120540
  2. Yazar: ALİ KARAÇALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMİYE DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
211 ÖZET Âşıklık geleneği yurdumuzun kimi yörelerinde diğer yerlere oranla daha canlı yaşatılmaktadır. Kahramanmaraş ve çevresi de bu geleneğin güçlü biçimde yaşatıldığı sayılı bölgelerden biridir. Temsilcilerine âşık, saz şairi, ozan, halk şairi gibi adlar verilen bu geleneğin yöredeki önemli temsilcilerinden biri de Pehlil Ali'dir. Pehlil Ali, 1886 yılında Elbistan'ın Izgın köyünde doğmuş, bütün hayatını kendi köyü ve çevresinde kırk yıldan fazla imamlık yaparak geçirmiş, 13 Mayıs 1957 yılında Izgın'da ölmüştür. Gençliğinde bir süre medrese öğrenimi gören Pehlil Ali, olumsuz koşullar nedeniyle bu eğitimini tamamlayamamıştır. Âşığın hayatı, sanatı ve eserleri hakkında bu güne kadar önemli bir çalışma yapılmamış, birkaç yazılı kaynakta 3-5 şiiri ile hayatına ilişkin çok kısa bilgiye yer verilmiştir. Pehlil Ali, ilk kez bu çalışma ile bütün yönleriyle tanıtılmış; hayatı tüm yönleriyle incelenmiş; âşıklığıyla ilgili olarak; rüya görmesi, pir elinden bade içmesi, Güllü Fadime'ye olan aşkı, sazla ilgisi, âşıklarla karşılaşmaları, etkilendiği âşıklar üzerinde durulmuş; şiirlerinin yapısı; vezin, kafiye, dil, üslup ve tema yönünden incelenmiştir. Şairin“Âşık Pehlil İlen Güllü Fadime'nin Türküsü”adlı Osmanlıca el yazması şiir defterinin tamamı günümüz Türkçesine aktarılmış, defterde yer alan 88 şiir ile derlenen 10 şiir, toplam 108 şiir, bir eser bütünlüğü içerisinde ilk kez bir araya getirilmiştir. Pehlil Ali şiirlerini yöresel ağızla yazmış, özellikle Kahramanmaraş ve Elbistan yöresinin ağız ve deyişlerini kullanmıştır. Şiirlerinde âşık tarzı şiir geleneğinin bütün özelliklerini yansıtmıştır. Türk Halk Şiiri içerisinde yer alan koşma, semai, mani, destan, muamma, atışma tür ve şekillerini kullanmıştır. Şiirlerinde köy yaşantısından esinlendiği günlük olaylarla birlikte aşk, tabiat, gurbet, ayrılık, sevgilinin vefasızlığı gibi temalar işlemiştir
Özet (Çeviri)
212 ABSTRACT The tradition of âşıklık“wandering minstrel”which has came from the ancient times is intensively lived in some regions of Turkey. Kahramanmaraş, and its environment, is the important places where the tradition is still continued. Pehlil Ali is one of the important represantatives takes the names like âşık, saz şairi, ozan or halk şairi. Pehlil Ali, who was born in the village of Izgin in the region of Elbistan. İn 1886, has worked as an“imam”in his village and around for more than fourty years and died in Izgin on 13rd May of 1957. In his youth Pehlil AN had education in medrese for some time but because of negative conditions he couldn't complete it. Up to today, there isn't any significant study about his life, art or work of arts. The sources include only a limited number of his poetry, only 3 or 4, and a piece of information about his life. This is the first study which covers all aspects of his life, his dreams about his“âşıklık”, drinking bade (wine), from the hands of his master.falling in love with Güllü Fadime, his interests on stringed instrument, gathering with other âşıks and the âşıks who had effected him. Also in this study, his poetry has been analysed in terms of structure, meter, rhyme, language and the thema. The poem notebook of Pehlil Ali, which is called“Âşık Pehlil İlen Güllü Fadime'nin Türküsü”written in Ottoman Turkish and in handwriting from, has been translated into modern Turkish, and the 98 poems in this notebook and also 10 other gathering works of the poet -totaly 1 08 poems - have been gathered for the first time. İn his poems, Pehlil Ali uses the local dialect and colluguialisms of Kahramanmaraş and Eibistan minstreis within the frame work of traditional extempore. In his poems, he reflects all the characteristics of the traditional extempore of Turkish Folk Poetry. His works of arts are in the forms of; koşma (free- form folk poems), semai (songs), mani (poem in quatrian form), destan (epics), muamma (enigmas), atışma (quarrels). In his poems, he was inspired with both the traditional daily country life and love, nature, home-sickness and longing. ?.?mm»