İlkokul öğretmenlerinin yıldırma (Mobbing) davranışlarına maruz kalma düzeyleri
The level of primary school teachears' exposure to mobbing behavior
- Tez No: 498733
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEMLİHA COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada, ilkokul öğretmenlerinin yıldırma (mobbing) davranışlarına maruz kalma düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte, ilkokul öğretmenlerinin yıldırma (mobbing) düzeylerinin cinsiyet, yaş, medeni durum, meslekte bulunma süresi (kıdem), branş, kurumda çalışma süresi durumuna göre farklılıklaşıp, farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırmanın evrenini, 2014–2015 eğitim-öğretim yılında Kahramanmaraş'a bağlı Onikişubat ve Dulkadiroğlu merkez ilçelerinde, resmi ilkokullarda görev yapmakta olan öğretmenler oluşturmaktadır. Örneklemi ise, evren içinden random (tesadüfî) olarak belirlenen gönüllü 395 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, öğretmenlerin sosyo-demografik özellikleri hakkında bilgi toplamak için araştırmacı tarafından geliştirilmiş“Kişisel Bilgi Formu”ile birlikte Einarsen ve Raknes (1997) tarafından geliştirilen ve Cemaloğlu (2007b) tarafından Türkçeye uyarlanarak hazırlanan“Olumsuz Davranışlar Ölçeği (NAQ)”kullanılmıştır. Ölçekten elde edilen veriler SPSS istatistik paket programı kullanılarak örneklemin n sayıları, ortalama ve standart sapmaları hesaplanarak alt problemlerde bahsedilen farklı grupların algıladıkları psikolojik şiddete (mobbing) maruz kalma düzeyleri arasında farkın olup olmadığı analiz edilmiştir. Anlamlılık kontrolü için farklılıklar arası hata payı 0,05 manidarlık düzeyinde sınanmıştır. Araştırmanın sonucunda, ilkokullarda görev yapan öğretmenlerin yıldırma (mobbing) davranışlarına maruz kalma düzeylerinin düşük olduğu belirlenmiştir. Ayrıca ilkokul öğretmenlerinin yıldırma davranışlarına maruz kalma durumlarının cinsiyet ve kurumda çalışma süresi değişkenlerine göre istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilirken; medeni durum, yaş, mesleki kıdem, eğitim durumu ve branş değişkenlerine göre ise istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed at determining mobbing behaviours levels about primary school teachers. Besides, it was examined that mobbing levels of primary school teachers were different or not in terms of age, gender, marital status, seniority, branch, and working time at institution. Population of this study consisted of teachers who have worked at formal primary schools, Onikisubat and Dulkadiroglu central districts-Kahramanmaraş province, in 2014-2015 school year. Sample was 395 teachers from inside population randomly. In this research, a survey which we have developed by examining the previous researches was used to get data about socio-demoghraphic features of teachers as data collection tool . For Determine the behavior of frequency of mobbing experiencing, was developed by Einarsen and Raknes (1997)“Negative Acts Questionnairei”survey used. Average, n numbers, and standard deviation were determined by using data from this research with SPSS program. After that, it was analyzed that there is a difference or not among the various groups mobbing behaviours levels of different groups. Error marging was tested as 0,05 or not for relevance control. In result of this study, it was determined that mobbing levels of primary school teachers were low. While it was observed that mobbing situations of these teachers were not show significant variation in reference to age, martial status, education level, occupation senior and branch variables but there was a significant variation according to gender and working time at institution.