Hiperbarik oksijen uygulamasının sıçan embriyo gelişimi üzerine olan etkilerinin ışık mikroskobu düzeyinde incelenmesi
  1. Tez No: 49875
  2. Yazar: EMİN ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı HBO'nun sıçan embriyosu üzerine toksik etkilerini araştırmaktır. Dişi ve erkek sıçanlar bir gece çiftleştirilmiş ve ertesi gün vajinal simirlerinde sperm tespit edilen dişi sıçanların gebeliğin birinci gününde oldukları kabul edilmiştir. Gebe sıçanlara 8-12. günlerde HBO uygulanmıştır. Kontrol grubu olan sıçanlar normobarik atmosfer havasına maruz bırakılmıştır. Gebeliğin 20. gününde abdominal diseksiyon ile fetuslar çıkarılmış ve yapılan ölçüm ve incelemelerde HBO uygulanan grubtaki embriyoların vücût ağırlığında azalma, plasenta ağırlıklarında artma saptanmıştır. Bu grupta herhangi bir organ ve dış görünüş anomalisi saptanmamıştır. Akciğerlerde ise interalveoler septumun kalınlaştığı gözlenmiştir. Buradan HBO'nun malformasyon oluşturacak güçlü bir teratojen ajan olmadığı ve oluşan değişikliklerin doğum sonrası yada çeşitli anti oksidan ajanların kullanılması ile düzelebileceği kanaatine varılmıştır. Sonuç olarak günümüzde tedavi amaçlı kullanılan HBO uygulaması terapötik dozların aşılmaması koşuluyla gebe bayanlarda da kullanılabilir. 36
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the present study was to investigate the toxic effects of hyperbaric oxygen (HBO) on rat embryos. After overnight pairing of families with males, conception was confirmed by vaginal smears and that day firth. Pregnant rats were exposed to hyperbaric oxygen for 5 consecutive days (8-12 days of gestation). The control group was exposed to normabaric atmospheric air. On the morning of gestation day 20th, fetuses were removed after abdominal dissection. The fetal body weight was reduced and the placental weight increased in the groups exposed to HBO. The HBO treatment did not induce any embryonic abnormalities. There was a significant increase in the thickness of interalveoler septum in HBO group. These data suggest that HBO is not potent at inducing malformations and that embryotoxic effects could be prevented by using antioxidant agents. In conclusion, HBO can be safety used for pregnant patients. 37