Modelling of the hysteretic flexural and shear responses of R/C members subjected to simulated seismic loading
- Tez No: 5419
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNEY ÖZCEBE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET SİSMİK YÜK ALTINDAKİ BETONARME ELEMANLARININ TERSİNİR E?İLME VE KESME DAVRANIŞLARININ MODELLENMESÎ BALCI, C. Hakan Yüksek Lisans Tezi, İnş.Müh. Bölümü Tez Yöneticisi: Yard. Doç. Dr. Güney ÖZCEBE Şubat 1989,172 sayfa. Betonarme elemanlarının sismik yük altındaki davranışları araştırılmıştır. Tersinir eğilme ve kesme davranışları belirlenirken çalışmalar eğrilme momenti kesme küveti ve eksenal yük arasındaki ilişkiler üzerinde yoğunlaştırılmıştır. İlk kısımda farklı araştırmacılar tarafından geliştirilmiş değişik deneysel programlara ait bir grup deney üzerinde gerçekçi davranış değerlendirmesi yapılmıştır. Bunu yaparken aşağıdaki deneysel programlar göz önüne alınmıştır; - Kolon Test'leri; Öz cebe, Toronto Üniversitesi - Perde Duvar Test'leri; Portland çimento Birliği - Kiriş Test' i; Tankut, Aukland Üniversitesi VTersinir moment-dönme ve kesme kuvvet i -kesme deformasyonu zarflarının oluşturulması amacıyla rij itliği hiperbolik olarak azalan modeller önerilmiştir, önerilen modellere ait parametrelerin belirlenmesinde iç kuvvetler arasındaki ilişkiler göz önüne alınmıştır. İkinci kısımda, deney örneklerinin periyodik yükleme altında gözlenen eğilme ve kesme davranışlarının tekrar analitik olarak kurulması amacıyla, önerilen modeller histeretik davranışı kontrol eden kurallarla kullanılmıştır. Deney elemanlarının davranışları analitik olarak iyi tahmin edilmiştir. Anahtar kelimeler : betonarme, tersinir davranış elastik olmayan davranış, modelleme sismik analiz. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MODELLING OF THE HYSTERETIC FLEXURAL AND SHEAR RESPONSES OF R/C MEMBERS SUBJECTED TO SIMULATED SEISMIC LOADING BALCI, C. Hakan M.S. in Civil Eng. Supervisor: Asst. Prof. Dr. Güney ÖZCEBE February 1989,172 pages. The response of reinforced concrete members to simulate seismic loading was investigated. Investigations were directed towards the determination of hysteretic flexural and shear responses with a special emphasis on the interaction between the flexural moment, shear force and axial force. In the first phase, rational response evaluations of a number of test specimens, from various experimental programs by different investigators, were made. Following experimental programs were considered; - Column tests by özcebe, University of Toronto, - Wall tests by Oesterle, Portland Cement Association, III- Beam tests by Tankut, University of Aukland. Stiffness degrading hyperbolic models were proposed to construct the envelopes of hysteretic moment-rotation and shear force - shear deformation relationships. Interaction between sectional forces was taken into account while determining the parameters of the proposed models. In the second phase, these models were used along with the rules governing the hysteretic behaviour to regenarete the observed flexural response and shear response of test specimens under cyclic loading. The predictions closely matched the experimental response of the test specimens. Keywords : reinforced concrete, hysteretic response inelastic response, modelling, seismic analysis. IV