Şehir ve kültür gezilerinin kültürel duyarlılık üzerindeki etkisi
The impact of city and cultural trips on cultural sensitivity
- Tez No: 498761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SANİ MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüzde içinde bulunduğumuz her aile, işyeri, sistem, organizasyon, bölge, şehir, yöre, ülke vb. kendine özgü farklı bir kültüre sahiptir. Bu nedenle kültürel duyarlılık toplumumuzun da her seviyede birlik beraberliğimiz iyi bir etkileşim ve iletişim kurmamız, sinerji oluşturabilmemiz için önemli bir kavram haline gelmiştir. Bu kapsamda yapılan bu çalışmanın amacı Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Gençlik Merkezleri tarafından düzenlenen kültür gezilerinin kültürel duyarlılık üzerindeki etkisini incelemektir. Mardin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı Mardin Gençlik Merkezi tarafından Çanakkale, Denizli ve Nevşehir illerine düzenlenen 109 kişilik kafile üzerinde gezi öncesi ve sonrası kültürel duyarlılıkları ölçülerek kültürel duyarlılık seviyelerindeki değişim ve bu değişimde etkili olan demografik faktörler belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre katılımcıların eğitim seviyelerinin kültürel duyarlılık düzeyinin değişiminde etkili olduğu tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında düzenlenen şehir ve kültür gezilerinin gençler üzerinde olumlu etki yarattığı değerlendirilerek gezilerin daha iyi ve etkili düzenlenmesine yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, every family, workplace, system, organization, city, region, country etc. Has a distinctive own culture. For this reason, cultural awareness has become an important concept for our society to have a good interaction and communication at every level to be able to create synergy. In this context, the aim of this study is to examine the cultural sensitivity of culture trips that organized by youth centers with in Youth and Sports Ministry. Cultural sensitivities were measured before and after the tour on the group of 109 people organized by the youth center of Mardin Youth and Sports Provincial Directorate in Çanakkale, Denizli and Nevşehir provinces, and the changes in cultural sensitivity levels and the demographic variables effective on this change were detemined. According to the findings, it was determined that participants' education levels were effective in changing the cultural sensitivity level. Within the scope of the research the city and culture trips organized have made a positive impact on the youth and suggestions for better and effective arrangement of the trips were given.