Katı atıklarda tersine lojistik üzerine toplumsal algı: Gaziantep'te bir uygulama
Social perception on reverse logistics in solid waste: An application in Gaziantep
- Tez No: 498768
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİMEN YURTSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Katı atıkların tersine lojistik, birleştirilerek çevrenin korunması sadece Türkiye'de değil dünya çapında da önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle bu çalışma, katı atıkların ters lojistik bilincini ölçmek için, bir ölçek geliştirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu ölçeğin yüz-görünüş geçerliği ve yapı geçerliliği ispatlanmıştır. İç tutarlık güvenilirliği için Cronbach alfa katsayısı kullanılmıştır. Keşif faktörü analizi ve doğrulayıcı faktör analizi kullanılmıştır. Gaziantep'te 400 kişinin verdiği cevaplara göre bu anketin beş alt boyutu olan 36 maddesi vardı. Beş alt boyut toplam varyansın% 65.0'ini açıklamıştır. Elde edilen sonuçlara dayanarak kati atıklar için tersine lojistiğin farkındalığını ölçen geçerli ve güvenilir bir araç olduğuna karar verebiliriz. Bir farkındalık katı atık sürecinde ters lojistik entegrasyon seviyesinde anahtar bir yapı oluşturur.
Özet (Çeviri)
Reverse logistics plays a major role in addressing reducing waste and protecting the environment not only in Turkey but also worldwide. Therefore, this study was conducted to develop a scale to measure the awareness of reverse logistics for solid waste Data was collected using self-administered, questionnaires. Exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis were utilized for the construct validity, and Cronbach's alpha coefficient was used for internal consistency reliability. The scale was generated based on content, face, and construct validity, internal validity procedures. The scale had high internal consistency and reliability. 400 people to took this survey in Gaziantep. The final scale had 36 items with five sub-dimensions. The five sub-dimensions encompassed 65.0 % of the total variance. Based on the results obtained, we can conclude that the scale is a valid and reliable tool with sufficient reverse logistics. The notion of a level of awareness is a key construct in the reverse logistics integration level in the process solid waste.