İşletme fonksiyonları açısından çevreye duyarlı işletmecilik faaliyetlerinin muhasebe işlemleri: Bir üretim işletmesi üzerinde araştırma
Accountaning transactions of environmentally sensitive business administration in terms of business functions
  1. Tez No: 498782
  2. Yazar: DUYGU BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL EROL FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Özellikle sanayileşme, teknolojinin ilerlemesi ve nüfus artışı gibi faktörlerin neden olduğu çevresel sorunların ve çevre kirliliğinin artış göstermesi toplumları ve bu sorunların meydana gelmesinde büyük pay sahibi olan işletmeleri çevresel duyarlılık konusunda bilinçlenmeye sevk etmektedir. Çevreye duyarlı işletmecilik anlayışı; işletmelerin faaliyetlerini sürdürürken, bütün fonksiyonları bazında çevresel hassasiyetle hareket edebilmeyi, çevreye verilen zararı minimum seviyeye düşürmeyi hatta bu zararın tamamen ortadan kaldırılmasını amaç edinerek, işletme kültüründe çevrecilik felsefesini etkin kılarak bütün karar alma süreçlerinde çevreyi göz önünde bulunduran anlayıştır. Çevresel faaliyetlerin etkin şekilde yönetilebilmesi, çevresel duyarlılık kapsamında katlanılan bütün maliyetlerin muhasebe sisteminde ayrı olarak izlenmesini de gerektirmektedir. Böylelikle çevresel duyarlılık kapsamında gerçekleştirilen bütün faaliyetler ve bunların sonuçları ayrıntılı bir şekilde belirlenerek, işletmelerin çevresel performansları ile ilgili bilgileri bütün paydaşlara sunulmuş olacaktır. Toplumun kıt ve yenilenemez kaynaklarını en fazla üretim işletmeleri kullanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, bir üretim işletmesi olan Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin çevresel duyarlılık kapsamında gerçekleştirdiği faaliyetlerini fonksiyonları açısından inceledikten sonra bu faaliyetlerin muhasebe sistemlerinde ne şekilde gösterildiğini tespit etmektir. Çalışma kapsamında yapılan mülakat sonuçlarına göre Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin kuruluşundan bugüne kadar gerçekleştirdiği çevreyle ilgili faaliyetler ve sosyal sorumluluk çalışmalarının benzer sektörlere kıyasla oldukça fazla olmasına rağmen, gerçekleştirdiği çevresel faaliyetlerin muhasebe sistemlerinde ayrıntılı olarak izlenmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Increase in environmental problems and pollution caused by factors such as industrialization, advances in technology and ever-rising population have forced societies and businesses that are responsible for such problems to become acquainted with the issue of environmental sensitivity. The concept of environment friendly business includes; acting with environmental sensitivity in all functions, minimizing the damage to the environment and even trying to eliminate such damage, utilizing environmental philosophy actively in business culture and taking the environment into consideration in all decision making processes. It is also vital to monitor all the costs covered as a part of environmental sensitivity individually in accounting system so that environmental activities can be managed in an effective way. Thus, all the activities performed in environmental sensitivity and their results may be detected in detail and environmental performances of businesses may therefore be available to all partners. Scarce and non-renewable resources of the society are mostly consumed by manufacturing businesses. This study aims to examine the environmental sensitivity activities of Konya ġeker Industry and Trade Inc. as manufacturing business in terms of functions and then also to determine how these activities are shown in accounting systems. It can be gathered from the interview results within the study that although the number of environment friendly activities and social responsibility projects by Konya ġeker Industry and Trade Inc., since it was founded, has been considerably higher than similar sectors, its environmental activities are not monitored in accounting systems comprehensively.