Öz yeterlilik, risk algılamaları ve bağlılık: Sigorta poliçe sahiplerine ilişkin ilişkilerin incelenmesi
Self-sufficiency,risk perceptions and loyalty: Investigation of the relationship in relation to insurance policy holders
  1. Tez No: 498783
  2. Yazar: KORAY AŞANTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHPARE TOKAY ARGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Öz yeterlilik,“Bireylerin belli bir performansı göstermek için gerekli etkinlikleri organize edip, başarılı olarak yapma kapasitelerine ilişkin inancı”olarak tanımlanmaktadır. Risk algısı insanların riskin özellikleri ve şiddeti hakkında yaptıkları öznel bir yargı olarak tanımlanmaktadır. Marka bağlılığı, sürekli ve düzenli olarak bir markanın satın alınmasını ifade eden bir kavramdır. Bu tezin amacı sigorta poliçesine sahip bireylerin öz yeterlilik, risk algılamaları ve markaya olan bağlılıklarının ölçülmesidir. Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel öz yeterlilik kavramından bahsedilerek sigorta sahibi bireylerin öz yeterliliği ile ilgili tanımlara yer verilmiştir. İkinci bölümde sigorta poliçesine sahip bireylerin risk algılamaları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde bireylerin öz yeterlilik ve risk algılama düzeylerinin marka bağlılığı arasındaki ilişki anlatılmaktadır. Dördüncü bölüme de ise bir uygulama ile konu desteklenmektedir. Uygulama kapsamında gözatım yöntemine başvurulmuş ve düzenlenen anket formu yardımıyla Bursa ilinde bulunan sigorta poliçesine sahip katılımcılardan oluşan 395 kişiden veri toplanmıştır. Örneklemin oluşturulmasında tesadüfi olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme kullanılmıştır. Araştırma katılımcılarının profillerinin analizi SPSS 23 istatistik paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda genel öz yeterlilik düzeyi yüksek olan bireylerin algıladıkları risk düzeylerinin düşük olduğu görülmektedir ve bu algılanan düşük risk düzeyi markaya olan bağlılığı arttırmaktadır. Literatür değerlendirildiğinde, sigorta hizmetlerinin satın alınması sürecinde sigortalının öz yeterliliği, algılanan risk ve marka bağlılığı konusunun bir arada çalışıldığı bir çalışmaya rastlanmamıştır. Genel olarak; genel öz yeterlilik ile hizmetlerinin satın alınması ve tekrar satın alma konusunda çalışmalara rastlanmıştır. Son bölümde kurulan modellerden bağlılık üzerinde en güçlü etkiye sahip değişkenin genel öz yeterlilik olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırma sonunda, bulguların teori ve uygulama alanına katkıları tartışılmıştır. Son olarak, ilgi konusu alanda gelecekte gerçekleştirilecek çalışmalara yön verecek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Self-sufficiency is defined as“the belief in the capacity of individuals to organize and perform successfully the activities necessary to demonstrate a certain performance”. Risk perception is defined as a subjective judgment of people about their traits and their violence. Brand loyalty is a concept that refers to the purchase of a brand continuously and regularly. The purpose of this study is to measure the self-sufficiency, risk perceptions and commitment of the individuals with the intended insurance policy to the brand. This thesis consists of four parts. In the first chapter, the concept of general self-sufficiency is mentioned and the definitions of self-sufficiency of insurance-holders are mentioned. In the second part, risk perceptions of individuals with insurance policies are emphasized. In the third chapter, the relationship between self-sufficiency and brand perception of risk perception levels is explained. The fourth division is supported by an application. Surveillance method was applied to the scope of the application and 395 people including participants with insurance policy in Bursa province were collected with the help of the prepared questionnaire. Sampling is easily used in the creation of the sample by nonrandom sampling methods. Analysis of the profiles of the research participants was performed using the SPSS 23 statistical package program. As a result of analysis, individuals with high levels of general self-sufficiency appear to have low risk levels, and this perceived low risk level increases the commitment to the brand. When the literature is evaluated, no studies have been found on the issue of insurance self-sufficiency, perceived risk and brand loyalty in the process of purchasing insurance services. In general, it is common to find out about general self-sufficiency and the purchase and re-purchase of insurance services. The result is that the most powerful influence on loyalty from the models established in the last chapter is the general self-sufficiency. At the end of the study, the contributions of the findings to the theory and practice were discussed. Finally, the area of interest is presented with suggestions for future work.