Tarım işletmelerinde işletme fonksiyonlarının incelenmesi: Bilecik ilinde bir uygulama
Investigation of business functions in agriculture business: An application of Bilecik
- Tez No: 498785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu araştırmanın amacı Bilecik ilinde faaliyet gösteren tarım işletmelerinin işletme fonksiyonları bakımından incelenmesidir. Tarama modelinde gerçekleştirilen bu araştırmada veriler bir defa toplanmış ve bağlama ilişkin durum tespiti gerçekleştirilmiştir. Araştırma 135 katılımcı ile yaklaşık bir yıllık sürede gerçekleştirilmiştir. Araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu ve 66 sorudan oluşan anket tarımsal işletmelerdeki katılımcılara uygulanmıştır. Araştırmacı çalışma sırasında hem nicel hem de nitel veriler toplamıştır. Veriler çözümlenirken betimsel istatistiklerden ve içerik analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçları Bilecik ilinde faaliyet gösteren tarım işletmelerinin % 51,9'unun 1 ile 200 dekar arasındaki arazilerde üretim yaptığını göstermektedir. Bu sonuç işletmelerin küçük arazilerde üretim yapmaya çalıştığını ve bu durumun düşük üretim miktarına neden olduğunu göstermektedir. Bu problemin temel sebebinin miras yasası nedeniyle nesilden nesile arazilerin parçalanarak el değiştirmesi sonucunda olduğu düşünülmektedir. Araştırma bulguları ayrıca tarımsal üretim yapan nüfusun yaşlı olduğunu ve giderek yaşlanma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte alan çalışması sırasında tarımla uğraşan nüfusun zaman içerisinde köylerini terk ettiği ve köylerin boşaldığı gözlemlenmiştir. Bu durum sosyoekonomik bir problem olarak karşımızda durmaktadır. Araştırma sonuçları Bilecik ilindeki tarım işletmelerinin büyük bir çoğunluğunun küçük aile işletmesi olduğunu ve geleneksel işletme yapısını sürdürdüğü tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına dayanarak tarımsal işletme yapısının küçük aile işletmelerinden orta ve büyük ölçekli tarım işletmelerine dönüştürülmesiyle; ülkemiz tarımsal üretiminin, üretkenliğinin ve ekonomisinin büyük bir sıçrama yapacağı öne sürülmektedir. Araştırma sonuçları yapılacak yasal düzenlemelerle gerçekleşecek olan arazi toplulaştırması çalışmasıyla tarımsal işletmelerin hızla büyüyeceği ve uluslararası pazarlara kolaylıkla giriş yapacağı savını desteklemektedir. Böylelikle tarımsal ihracat Türkiye'deki ihracat kalemleri arasındaki itici güç haline gelebilir. Araştırma sonuçlarına dayanarak çalışmaya ilişkin kısıtlar belirtilmiş ve gelecekte yapılacak çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to explore the business functions in agricultural businesses in the province of Bilecik. A cross-sectional survey design was used to collect data to make inferences about the subject matter at one point in time. The study was conducted over a one-year period with a sample of 135 total participants. A personal information form and a questionnaire with 66 questions developed by the researcher was administered to the participants in agricultural businesses. The researcher collected both quantitative and qualitative data. Descriptive statistics and content analyses were used to analyze the data obtained from the research. The results indicated that51.9 percent of the agricultural businesses in the province of Bilecik cultivating crops in 1 to 200 decares. This result shows that agricultural businesses try to cultivate in small areas and this leads to low production amounts. The primary cause of this problem, it is thought, is the inheritance law that provides the agricultural lands getting smaller and smaller from generation to generation. The findings also indicated that the number of people working in agricultural businesses is rapidly getting older. However, during the study it is observed that the farming population in the villages are leaving their villages and the villages are nearly empty. This situation comes up as a socioeconomic problem. The results also showed that most of the agricultural enterprises are small family businesses and the traditional business model is still continuing in these establishments. This research study suggests that by turning the small businesses to middle-sized and large businesses, the agricultural output, productivity, and economy of Turkey will grow faster than ever. The research further supports the claims that by doing legal regulations about land consolidation, the agricultural businesses can grow faster and enter the international markets easily. By doing so, the agricultural export can be a driving force of overall exports in Turkey. Based on the results, limitations of the study and suggestions for future research were discussed.