Türkiyede mülteci problemi ve hukuki boyutları
The refugee problem in Turkey and legal aspect
- Tez No: 498786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Mülteci olarak bir ülkeye sığınma olayı 21.yüzyılda özellikle Ortadoğu ve Afrika'da meydana gelen iç çatışmalardan dolayı bugün en yüksek seviyeye ulaşmıştır. Özelikle Suriye'de yaşanan iç çatışmalardan dolayı ülkesini terk eden mülteciler başta Türkiye olmak üzere Lübnan ve Ürdün'de misafir edilmektedir. Fakat Avrupalı ülkeler uluslararası küresel sorun olan küresel göç sorunu ile uzun bir süre yüzleşmek istememiştir Mülteci sorununun Batı'ya özelliklede Avrupa'ya veya uzanmaya başlamasıyla Batılı devletler sorunla ilgili olarak önlem ve tedbir almaya başlamışlardır. Bu doğrultuda kısmen de olsa mültecileri kabul etmeye başlamışlardır. Hatta Batılı ülkeler uluslararası hukuk çerçevesinde yeni düzenlemeler yapmışlardır. Ayrıca Batılı devletlerle birlikte Türkiye'de mülteci ve göç politikalarını yeniden gözden geçirerek yasal düzenlemeler yapmıştır. Bu yasal Düzenlemeler ile Türkiye öncelikle göç politikalarını bir düzene sokmak istemiş ve aynı zamanda da ve mülteci sorunlarını en aza indiremeye çalışmıştır. Bu doğrultuda çalışmada, Türkiye'deki yaşanan mülteci problemleri analiz edilerek geçmişten günümüze kadar var olan temel yasalar çerçevesinde problemlerin hukuki boyutları incelenmiştir. Ayrıca bu tezin amacı, milliyetleri, dinleri, ırkları ve ya siyasi düşünsel farklılıkları nedeniyle yaşadığı topraklarını bırakmak zorunda kalan insanların yaşadıkları sosyal ekonomik sıkıntıları ile insan hakları sorunlarını hukuki çerçeveyle ortaya koymaktır. Ayrıca bu çalışmanın bir diğer amacı, yaşanan kültürel çatışmalarla birlikte mültecilerin yaşadıkları problemleri toplumun diğer kesimi tarafından görülmesini sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Asylum has reached the highest level today, especially due to the domestic conflicts that occurred in the Middle East and Africa in 21st Century. Particularly, refugees leaving their country by reason of domestic conflicts in Syria are being hosted mainly in Turkey, Lebanon and Jordan. However, European countries did not want to confront the migration issue, which in fact has been a global problem. As the refugee problem reached out to the West and began to feature in Europe, Western countries have begun to take measures and precautions regarding the problem. As a consequence, they have started to accept refugees in patches. Furthermore, they have made new regulations in the international law framework. Turkey, too, has revised her refugee and immigration policies and made new arrangements. With these new arrangements, Turkey wanted to bring an order to her immigration policy as well as minimising the refugee problems. In the very same process, refugee problems in Turkey have been analysed and the legal aspects of these problems have been examined in the framework of basic laws from past to present. Additionaly, this thesis aims to reveal the social and economic grievances faced by those, who had to leave their homeland because of their nationalities, religions, breed and diverse political thoughts; as well as the human rights problems in the legal framework. Another aim of this thesis is to enable the local community, along with their cultural conflict, to acknowledge the problems that the refugees are facing.