Hibrit Savaş Doktrininin uygulama esasları çerçevesinde Suriye örneği
Examples of Syria in the framework of implementation procedures of Hybrid Warfare Doctrine
  1. Tez No: 498812
  2. Yazar: ERDEM EKMEKCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
İnsanoğlunun sosyalleşmeye başladığı ilk günden itibaren yeryüzü mücadele ve savaş ortamına sahne olmuştur. Savaşlar, tarihin seyri içinde gelişerek nizami harp, gayri nizami harp ya da ikisini bir arada kullanıldığı bileşik harp şeklinde icra edilmiştir. İçinde bulunduğumuz yüzyılda ise savaşlar, klasik anlayıştan uzaklaşarak nizami ve gayri nizami unsurların yanında, simetrik ve asimetrik unsurların yerini aldığı, enformasyon harekâtı, siber savaş, ekonomik yaptırımlar ve diplomasinin de savaş unsuru olarak kullanıldığı bir şekle bürünerek Hibrit Savaş Doktrinini (Konseptini) ortaya çıkarmıştır. Hibrit Savaş Doktrininin uygulama esaslarını açıklamak ve bu doktrini güncel bir konu olan Arap Baharı bağlamında ele alıp, Suriye örneği üzerinden somutlaştırarak Hibrit Savaş Doktrininin önemi ve gerekliliği konusunda farkındalık yaratmak bu tezin amacını oluşturmaktadır. 21.yy.da her yeni güne yeni bir savaş haberiyle uyandığımız şu günlerde,“Hibrit Savaş Doktrini”ve bu savaştan korunma şekli olan“Karşı Hibrit Savaş Doktrini Yöntemlerini”, jeopolitik konumu itibariyle stratejik bölgelerde konuşlu ve yeraltı kaynakları açısından zengin olan hedef ülkelerin son derece yakından takip etmesi ve iyi uygulaması gerekmektedir. Yoksa Dünya kamuoyunun gözleri önünde süregelen Suriye Krizi'nin başka bir bölgede de ortaya çıkması söz konusu olabilecektir.
Özet (Çeviri)
The World has always been a war stage since the first human being appeared on the earth surface. In time, wars have turned to regular war, irregular war and compound war which consist of both. The century we live in has created a new war concept named 'Hybrid Warfare'. Information operations, cyber-attacks, economical sanctions and diplomacy have become a part of Hybrid Warfare which replaced the traditional war methods. The study aims to explain the principle of implementation of Hybrid War concept, creating awareness and stress its importance and necessity by using 'Arab Spring and Syria examples as an actual topic. The countries which have geopolitically important locations and rich underground resources, must be aware of the Hybrid War and Counter Hybrid War concepts and take precautions in order not to be a potential target and another war stage which we have been witnessing almost every day in this century.