Doktrinden pratiğe hibrit savaş: Rusya'nın Ukrayna müdahalesi ve Avrupa Birliği ile NATO'nun rolü
Hybrid war from doctrine to practice: Russia's intervention in Ukraine and the role of the EU and NATO
- Tez No: 759747
- Danışmanlar: PROF. DR. TOĞRUL İSMAYIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tüm insanlık tarihi boyunca savaş kavramı, medeniyetler tarihi ile iç içe geçmiş ve bu yüzden bilim insanları, düşünürler, komutanlar, devlet adamları ve bürokratlar gibi birçok çevre tarafından savaş olgusuna olan ilgi hiçbir zaman azalmamıştır. Bu sebeple savaş olgusu sürekli kendini güncelleyen ve geliştirmeye çalışan bir konu olmuştur. Geçmişte savaş aletlerinin, surların, kalelerin ve savaş ile alakalı kullanılan her türlü araç ve mekanizmaların geliştirilmesi savaşın kazananını belirleyen en önemli etmen olarak karşımıza çıkmaktaydı. Ancak günümüzde savaşın ne ile veya neye karşı yapıldığı değil, nasıl yapıldığı büyük önem kazanmıştır. Nükleer silahlar ve kitle imha silahlarının oldukça yaygınlaştığı 21.yüzyılda devletler ayakta kalabilmek amacıyla doğrudan konvansiyonel bir mücadeleye girişememekte ve bunun daha makul olan bir yolunu aramaktadır. Yakın tarihte hibrit savaş doktrini devletlerin bu ihtiyacını karşılayan en kapsamlı savaş teorisi olarak karşımıza çıkmıştır. Hedef ülke üzerinde gayeleri bulunan ama konvansiyonel müdahalede bulunamayan ülkeler artık konvansiyonel olmayan savaş yöntemlerini veya konvansiyonel olmayan savaş yöntemlerinin en gelişmiş ve en kapsamlısı olan hibrit savaş yöntemini tercih etmektedirler. Çünkü hibrit savaş yönteminin ekonomik ve siyasi maliyeti oldukça düşükken, bu maliyetlere göre elde edilen zaferin boyutu oldukça yüksektir. Bu yüzden de devletler açısından hibrit savaş yöntemini her yönüyle bilmek, hem savunma hem de saldırı açısından hayati önem taşımaktadır. Bu çalışmanın temel amacı hibrit savaş perspektifinden Rusya'nın 2014 yılındaki Ukrayna'ya olan müdahalesini incelemek ve AB ile NATO'nun bu müdahaledeki rolünü ortaya koymaktır. Bu amaçla önce teorik boyut ortaya konulmuş, ardından tarihsel boyut ortaya konulmuştur. Çalışmanın teorik zemini oluşturulduktan sonra Rusya'nın Ukrayna'ya müdahalesindeki pratik olaylar ele alınarak hibrit savaş teorisi perspektifinden değerlendirilmiştir. Son olarak ta AB ile NATO'nun Ukrayna krizi öncesi, esnası ve sonrasındaki rolleri incelenerek, bu örgütlerin krizin çıkmasında nasıl bir rolü olduğu ve bu örgütlerin Rus hibrit savaşı karşısında ne kadar hazırlıklı olup olmadığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Throughout the entire history of humanity, the concept of war has been intertwined with the history of civilizations, and therefore, the interest in the phenomenon of war has never decreased by many circles such as scientists, thinkers, commanders, statesmen, and bureaucrats. For this reason, the phenomenon of war has beed subject that constantly updates and tries to improve itself .In the past, the development of war tools, walls, castles and all kinds of tools and mechanisms used in war was the most important factor that determined the winner of the war. Today, however, it is of great importance that the war is fought not with or against what, but how it is done. In the 21st century, where nuclear weapons and weapons of mass destruction have become widespread, states cannot directly engage in a conventional struggle to survive and are looking for a more reasonable way. In recent history, the hybrid war doctrine has emerged as the most comprehensive war theory that meets this need of states. Countries that have goals on the target country but cannot intervene conventionally now prefer non-conventional warfare methods and hybrid warfare method, which is the most advanced of non-conventional warfare methods. Because while the economic and political costs of the hybrid warfare method are quite low, the size of the victory achieved according to these costs is quite high. Therefore, it is vital for states to know the hybrid warfare method in every aspect, both in terms of defense and attack. The main purpose of this study is to examine Russia's intervention in Ukraine in 2014 from a hybrid war perspective and to reveal the role of the EU and NATO in this intervention. For this purpose, first the theoretical dimension has been put forward, and then the historical dimension has been revealed. After the theoretical basis of the study was established, the practical events in Russia's intervention in Ukraine were evaluated from the perspective of hybrid war theory. Finally, by examining the roles of the EU and NATO before, during and after the Ukraine crisis, the role of these organizations in the emergence of the crisis and how prepared these organizations are against the Russian hybrid war has been revealed.