Effects of financial ratios on stock returns: An emprical investigation on it and telecommunication companies listed in Borsa Istanbul
Finansal oranların hisse senedi getirilerine etkisi: Borsa İstanbul'da işlem gören bilgi teknolojileri ve telekomunikasyon şirketleri üzerine ampirik bir araştırma
- Tez No: 498818
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKKI ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; çalışma için seçilen finansal oranların, Borsa İstanbul'da işlem gören teknoloji ve telekomünikasyon sektörü hisse senetlerinin getirileri üzerindeki etkisini incelemektir. Seçilen hisse senetlerinin getirileri ile kullanılan finansal oranlar arasındaki ilişki panel veri analizi kullanılarak incelenmiştir. Ek olarak hangi finansal oranların hisse senedi getirileri üzerinde daha etkili olduğuna bakılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre, hisse başına kazanç, FAVÖK Marjı ve fiyat/satış oranlarının kullanılan hisse senetlerinin getirileri üzerinde istatistiksel açıdan önemli etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to determine whether the selected financial ratios have significant effects on stock returns. The study is conducted for Technology and Telecommunication Companies, which are listed in Istanbul Stock Exchange by testing the relationship between the stock return and these ratios within the frame of the panel data models. Additionally, it aims to put forth which of these ratios are more effective on the values of stocks. According to the empirical findings within the framework of the study, it is found that Earnings per Share (EPS), EBITDA Margin and Price-to-sales ratios have statistically significant effects on the returns of technology and communication companies' stocks listed in Istanbul Stock Exchange.