Sosyal medya araçlarının satış pazarlama stratejilerindeki yerinin, tüketicilerin sosyal medyadaki pazarlama algısı üzerinden belirlenmesi
Determination of social media tools in sales marketing strategies, consumers on social media marketing segments
  1. Tez No: 498823
  2. Yazar: MELTEM MUHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüzde sosyal medya, insanlar arası ilişkilerden ekonomiye kadar hayatın tüm alanlarını etkilemektedir. Satış pazarlama stratejilerinde de etkisini gösteren sosyal medya; bloglar, wikiler, podcastler, içerik toplulukları, forumlar, sosyal ağlar gibi birçok araca sahiptir. Bu çalışmanın amacı, sosyal medya araçlarının satış ve pazarlama stratejilerindeki yerini ve tüketicilerin sosyal medya pazarlama algısı üzerinden belirlenmesini ortaya koymaktır. Bu amaç kapsamında, İstanbul ilinde ikamet eden ve sosyal medyayı aktif biçimde kullanan 227 tüketiciden anket tekniği kullanılarak veri toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS istatistik programında analiz edilerek yorumlanmıştır. Analiz sonuçlarına göre sosyal medyada çeşitli markaların takip edilmesi ile sosyal medyadaki pazarlama faaliyetlerinin yararlı, güvenilir ve eğlenceli olduğunun düşünülmesi arasında anlamlı bir ilişki vardır. Bunun yanında en fazla kullanılan sosyal medya araçları Facebook ve Twitter'dır. Bu kapsamda pazarlama stratejilerinde markaların en fazla kullanılan sosyal medya araçlarını tespit ederek takip edilme oranlarını artırmaya yönelik çalışmalar yapmaları gerektiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays social media influences every aspect of life from the relationships between people to the economy. Social media, which is also effective in sales marketing strategies, has many tools such as; blogs, wikis, podcasts, content communities, forums and social networks. The purpose of this study is to reveal the place and impact of social media tools in sales marketing strategies on consumer perception. In this context, data is collected from 227 participants that reside in Istanbul and use social media in an active manner. The data collected is interpreted and analyzed in SPSS statistical software. Due to the results of this analysis, there is a meaningful relationship between following various brands in social media and the idea that suggests social media marketing activities are useful, reliable and fun. In addition to this, the most used social media tools are Facebook and Twitter. In this context, it clearly observed that brands must determine the most used social media tools and they must conduct studies for increasing follows on these platforms for the sake of their marketing strategies.