Mediating role of perseverative cognition on the relationship between perceived stress and somatic symptoms
Algılanan stres ile somatik semptomlar arasındaki ilişkide tekrarlayıcı bilişlerin aracı rolü
  1. Tez No: 498822
  2. Yazar: BUKET KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK TÜRKÜLER AKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Somatizasyon birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de sağlık sistemi açısından önemli bir sorun teşkil etmektedir. Organik bir hastalığın varlığıyla açıklanamayan somatik semptomlar birinci basamak sağlık çalışanları tarafından güçlükle ayırt edilmektedir ve önerilen tedaviler kısıtlıdır. Bu çalışmanın amacı,“Tekrarlayıcı Biliş Hipotezi”ışığında endişe ve ruminasyonun, algılanan stres ve somatik semptomlar arasındaki ilişkideki rolünü incelemektir. Araştırmaya, aktif çalışan 20-67 yaş arası (Ort = 37.11, Ss = 9.40) 209 hemşire katılmıştır. Ölçüm araçları olarak; Demografik Bilgi Formu, Algılanan Stres Ölçeği, Ruminatif Tepkiler Ölçeği, Penn Eyalet Endişe Ölçeği ve Kısa Semptom Envanteri kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları, hemşirelerde algılanan stresin yalnızca endişe ve ruminasyon aracılığıyla somatik semptomlarla ilişkili olduğunu göstermektedir. Sonuçların önemi ve ne ifade ettiği mevcut literatür ile karşılaştırılarak tartışılmıştır. Ayrıca, araştırmanın sınırlılıkları, güçlü yönleri ve sonraki araştırmalar için öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Somatization is a major health care problem in Turkey as well as in many countries. Somatic symptoms that cannot be explained by the presence of an organic disease are difficult to distinguish by primary health care practitioners and the recommended treatment is limited. The aim of this study is to examine the role of worry and rumination on the relationship between perceived stress and somatic symptoms by using“Perseverative Cognition Hypothesis”. The participants of the study were 209 employed nurses between the ages of 20-67 (M=37.11, SD=9.40). Demographic Form, Perceived Stress Scale, Ruminative Response Scale, Penn State Worry Questionnaire and Brief Symptom Inventory were used as measures. The results of the study indicated that perceived stress in nurses were related to somatic symptoms only through worry and rumination. The importance and implications of the results are discussed in comparison with the current literature. In addition, the limitations and strengths of the study and suggestions for further research are mentioned.