Çalışanlar açısından örgütsel değişimin neden olabileceği sorunlar üzerine bir araştırma
A research based on the problems that organizational change can cause with regard to employees
  1. Tez No: 498832
  2. Yazar: YASEMİN SİLAHYÜREKLİ AYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yakın geçmişte rekabet üstünlüğünü firmalar insan kaynakları ile elde etmişlerdir; fakat günümüzde bu kaynakta artık gittikçe yetersiz kalmaya başlamıştır. Teknolojide son dönemlerde yaşanan hızlı gelişimler ve sıkça ismini duyduğumuz Endüstri 4.0 ile mevcut kaynaklar şekil değiştirmişlerdir, şirketler artık yatırımları bilgi teknolojileri departmanına doğru yapmaktadırlar. Geçmişten günümüze insanlar değişimin bir parçası olmuş ya da olması için dısarıdan desteklenmiştir. Birçok sektör ve hatta iş kolunda değişim görülmekte olup bunun çalışanlar, üst yönetim ve şirket tarafından farklı anlamlar ifade etmektedir. Çalışanlar için değişim korkutulan, tedirgin eden ve var olan konfor alanının bozulması anlamına gelmektedir, oysa bu süreç üst yönetim için kaçınılmaz; şirket içinse mevcut olan trendi takip etmek, çağın dışında kalmamaktan öte olmamaktadır. Tüm bu birbirini takip eden süreçlerde çalışanlar ne hissetmektedir ve nasıl tepki göstermektedir. Korku onları şirkete olan güvenlerini sarsmakta mıdır? Yoksa var olan değişim ile değişmek, değişikliğe ayak uydurmak çalışanlar açısından daha kolay bir süreç midir? Bu çalışmada çalışanlar açısından örgütsel değişimin neden olabileceği sorunlara değinilmiştir. Yapmış olunan anket çalışmasında, çalışanların vermiş oldukları cevaplarla bu değişimin ne kadarının farkındalar ve ne kadarını bildiklerinin farkındalığı ölçümlenmiş olup; yaş, cinsiyet, kıdem yılı ve kuşak farkının örgütsel değişime ne derece etki ettiği gözlenmiştir. Araştırmada kullanılan veriler bilgisayar ortamına aktarılarak SPSS 21.0 yardımıyla çözümlenmiştir
Özet (Çeviri)
In the recent past, companies have acquired competitive advantage with human resources; however nowadays this source is also becoming increasingly inadequate. Alongside with the rapid developments in technology and Industry 4.0, which we hear about frequently, existing resources transformed and companies started to make their investments towards the information technology department. From past to present, people have been part of the change, or they were supported to be from outside. The change is now spread to various sectors and bussiness lines; and it has different meanings for employees, senior management and company. For employees, change means fear, disturbance and deterioration of the existing comfort zone, whereas this process is inevitable for senior management; and nothing but tracking the current trend for the company, for the purpose of keeping up with the new age. So, how does these successive processes make employees feel like and how do they react towards them? Does fear break the trust that employees feel towards the company? Or else; is it a much simpler and preferable process for employees to get along with the change? This study puts forward the problems that organizational change may cause for employees. In the survey, analysis of the answers taken by employees demonstrates how much they knew and were aware of this change, and in what degree, factors such as age, gender, seniority and generation difference, influence organizational change. The data used in the research were transferred to the computer environment and analyzed with the help of SPSS 21.0.