The impact of emotional intelligence on employee performance
Duygusal zekanın çalışan performansı üzerindeki etkisi
- Tez No: 498831
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEŞKESE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2018
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
Duygusal zekanın önemi 1990 yılındaki kavramlaştırmasından bu yana artmış olup 1995 yılında Daniel Goleman'ın Duygusal Zeka: neden IQ'dan daha önemlidir adlı eserinden sonra akademik dünyada da kullanılmaya başlamıştır. O zamandan bu yana duygusal zekayı ölçmek için çok sayıda değerlendirme aracı geliştirilmiş; duygusal zeka ile iş performansı, liderlik çeşitleri, iş başarısı, iş stresi vb. arasındaki ilişkiyi bulmak için çok sayıda araştırma çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışma duygusal zeka ile teknik ve bağlamsal performans arasındaki ilişkiyi bulmayı amaçlamaktadır. Duygusal zeka için 42 soru, iş performansı için 29 sorudan oluşan anketler rastgele seçilen katılımcılara sorulmuştur. Anketler internet üzerinden yapılmış olup; toplamda 471 anket değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları hem teknik hem bağlamsal performansın duygusal zeka ile ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuçlar aynı zamanda duygusal zeka ve duygusal zekanın altı yetkinliği (öz farkındalık, diğerlerinin farkındalığı, özgünlük, duygusal muhakeme, öz yönetim, olumlu etki) ile iş performansı ve alt bileşenleri (iş bilgisi, örgütsel beceriler, verimlilik, sürekli çaba, işbirliği, örgütsel bağlılık, kişiler arası ve ilişkisel beceriler) arasındaki ilişkiyi ortaya koyuyor.
Özet (Çeviri)
The significance of emotional intelligence has been grown since its conception in 1990 and started to be used in the academic world after Daniel Goleman's seminal work in 1995, Emotional Intelligence: why it matters more than IQ. Since that time, various different emotional intelligence assessment tools have been developed to measure one's emotional intelligence, and numerous research studies were conducted to find the relationship between emotional intelligence and job performance, leadership styles, job success, job stress etc. This study aims to find the relationship between emotional intelligence and employee performance in case of task performance and contextual performance. Questionnaires consisting 42 items for Emotional Intelligence and 29 items for Job Performance were asked to the participants that selected randomly. Questionnaires were made via the internet and a total of 471 questionnaires were evaluated. The findings of the study bring out that both the task and the contextual performance are correlated with emotional intelligence. The results also indicates the relationship between emotional intelligence and its six competencies (self-awareness, awareness of others, authenticity, emotional reasoning, self-management, positive influence) and the relationship between job performance and its sub dimensions (job knowledge, organizational skills, efficiency; persistent effort, cooperation, organizational consciousness, interpersonal and relational skills).