Beş faktör kişilik özelliklerinin iş yaşamında yalnızlık üzerine etkisinin incelenmesi
The investigation of the effect of five factor personality on loneliness at work
  1. Tez No: 498833
  2. Yazar: ÖZLEM PARLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERVE KOÇOĞLU SAZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasının literatür bölümünde kişilik, beş faktör kişilik özellikleri ve boyutları, yalnızlık ve iş yaşamında yalnızlık kavramları, iş yaşamında yalnızlığın boyutları konuları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Çalışmanın araştırma bölümünde beş faktör kişilik özelliklerinin iş yaşamında yalnızlık üzerine etkisini incelemek amacıyla Türkiye'de yasal olarak online bahis bayiliği yapan altı farklı firmanın 306 beyaz yaka çalışanları üzerinde bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştıma sonucuna göre beş faktör kişilik özellikleri ile iş yaşamında yalnızlık arasında negatif ilişki olduğu belirlenmiştir. Bu ilişki alt boyutlar düzeyinde incelendiğinde ise dışadönüklük, uyumluluk, sorumluluk ve açıklık boyutları ile iş yaşamında yalnızlık arasında negatif ilişki; duygusal denge ile iş yaşamında yalnızlık arasında pozitif ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the literature section of this thesis, personality, five factor personality and it's dimensions, concept of loneliness and loneliness in business life, dimensions of loneliness in business life topics will be discussed in a detail. This study's aim to investigate the effect of the five factor personality on the loneliness in business life. For this purpose the research conducted on 306 white collar employees who work in six different legally online betting vendor companies that operates in Turkey. According to the research result, there is a negative relationship between the five factor personality and loneliness in business life. When this relationship is examined at sub-dimensions level, negative relationship between four personality factors which are conscientiousness, extraversion, agreeableness and openness is examined with loneliness in business life; positive relationship is examined with neuroticism and loneliness in business life.