Pay sahipleri ve yöneticilerin şirkete borçlanma yasağı
Prohibition of borrowing from company for shareholders and board of directors
  1. Tez No: 498848
  2. Yazar: SELİN KALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Ticari hayatta şirketlerin gerek pay sahipleri gerekse yöneticileri, şirketlerine belli nedenlerden dolayı borçlanmakta ve şirket kasalarını kendi cüzdanları gibi kullanabilmektedir. Şirketin malvarlığını azaltan bu durum aynı zamanda vergi matrahını da aşındırmakta ve devletin vergi gelirini azaltmaktadır. Kurumlar Vergisi Kanununda daha önce belirtilen bu durum Yeni Türk Ticaret Kanunu'nda da düzenlenmiştir. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun getirdiği yeniliklerden biri de şirkete borç verilmesinin yasaklanmasıdır. Yasa koyucu, bu hükümleri yasağın, ortakların ve yönetim kurulu üyelerinin olmayan üyeleri açısından ayrı ayrı düzenlemiştir. Bu yasak, kamuoyunda çokça tartışılmıştır. Daha sonra, 6335 sayılı Kanunla şirkete borç verilmesi konusunda önemli değişiklikler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In business life, both shareholders and managers of the company can indepted the companies for various reasons and also can use the treasury of the company like their own . This situation reduces the company's assets and also their action base erosion and profit shifting at the same time. Pre-tax law, this case was held in the New Turkish Commercial Code. One of the new regulations introduced by the Turkish Commercial Code No. 6102 is the ban on loans to the company. The ban of the legislature, organized in terms of the shareholders and board members of non-public individual provisions. This prohibition is widely discussed in public. In addition, the company has made significant changes in Law No. 6335 on the ban on loans.