Kat karşılığı inşaat sözleşmesinde yüklenicinin işi teslim borcunda temerrüdü ve sonuçları
The consturction agreements in return to flat and the results of the contractor's default
- Tez No: 498849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kat karşılığı inşaat sözleşmeleri Türk Borçlar Kanununda düzenlenmemiş olan, sözleşme özgürlüğü çerçevesinde akdedilen sözleşmelerdir. Doktrinde“arsa sahibinin, arsa paylarının bir bölümünü müteahhide devretme borcu altına girdiği, buna karşılık müteahhidin arsa üzerinde bağımsız bölümlerden oluşan bir yapı inşa etmeyi taahhüt ettiği ve bu bağımsız bölümlerden arsa sahibine ait olanları teslim etmeyi borçlandığı sözleşme”olarak tanımlanmaktadır. Yüklenicinin temerrüde düşmesi halinde“karşılıklı borç yükleyen sözleşmelerde borçlunun temerrüdüne ilişkin genel hükümler”uygulanmaktadır. Temerrüde düşen borçludan aynen ifanın ve gecikme nedeniyle maruz kalınan zararın tazmini istenebilir. Ayrıca TBK m.125 gereğince arsa sahibi,“borcun ifa edilmesinden vazgeçerek müspet zararının”veya“sözleşmeden dönerek menfi zararının”tazmin edilmesini talep edebilir. Arsa sahibi bu haklardan sadece birini kullanabilecektir. Sözleşmesinin ileriye etkili olacak şekilde sona erdirilmesi fesih kavramı ile açıklanmaktadır. Fesih kararından önceki dönem açısından sözleşme geçerlidir, o ana kadar ifa edilen edimler sözleşmeye göre geçerli kabul edilecektir. Sözleşmenin geriye etkili olarak sonlandırılması ise dönme kavramı ile açıklanmaktadır. Yargıtay'a göre, kat karşılığı inşaat sözleşmeleri“geçici-sürekli karmaşığı”sözleşmelerdir. İnşaatın tamamlanan kısmının %90 seviyesinden daha az olması halinde geçmişe etkili dönme, %90 seviyesinin üzerinde olması halinde ileriye etkili fesih hükümlerine başvurulması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Construction agreements in return to flat are not specifically arranged in the 6098 numbered Turkish Code of Obligations. For that reason, it is a type of innominate (atypical) contracts. This agreement is also called“flat-for-land building contract,”“construction agreements in return for land share,”“land share provision floor construction contract,”“building contracts in return for land share,”“return for land share agreement.”The parties to the agreement are contractor and landlord. The landlord's obligation is to transfer the land share to the contractor, on the other hand, the contractor has to build the building and deliver the agreed independent parts to the landlord. This type of contracts includes numerous aspects. This thesis focuses on the termination of the agreement due to the contractor's default. If the contractor cannot build and transfer the independent units of the building on time, the landlord will have elective rights. First of them is to request the completion of the building and delivery of the independent units. He can also demand compensation for the delay. Moreover, the landowner can terminate the contract. If the contract is terminated, the landowner can request compensation for the damage. This compensation of the damage is changed according to the situation. The damage is called negative damage and positive damage. By this way, the doctrine and Supreme Court's decisions are examined about the results of the contractor's default.