Türk vergi sisteminde taşınmazlar üzerindeki ivazlı tasarrufların vergilendirilmesi analizi
Analysis of taxation over the onerous dispositions of real property in Turkish tax system
  1. Tez No: 498871
  2. Yazar: YUNUS EMRE GÜRDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TATLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Taşınmaz mallar küresel ekonomi ve ülke ekonomisi ölçeğinde en önemli yatırım araçlarından biri olarak kabul görmektedir. Ayrıca nüfusun ve kırsal bölgelerden kentlere olan göçün artması gibi etkenler yatırım faktörünün yanında barınma ihtiyacına yönelik olarak taşınmaz mallara olan talep tabanını genişletmektedir. Bu bağlamda giderek artan kamusal ihtiyaçların finansmanının sağlanması açısından taşınmaz mallar üzerinde kişilerin bir ivaz karşılığında gerçekleştirdikleri tasarrufların vergilendirilmesi kamu maliyesi içerisinde önemli bir rol almaya başlamıştır. Birinci bölümde çalışmanın konusu, yapılma gerekliliği, amacı, araştırma yöntemi ve çalışma ile ulaşılması istenen sonuç anlatılmıştır. İkinci bölümde, taşınmaz mallara, bunlar üzerindeki ivazlı tasarruflara, vergi ve vergilendirme işlemlerine ilişkin kavram ve kurumların, ilerleyen bölümlerinde yapılacak açıklamaların temelini oluşturacak tanımlamalarına yer verilmiştir Üçüncü bölümde, taşınmaz mallar üzerinde gerçekleştirilen ivazlı tasarrufların hangi şartlar kapsamında vergilendirileceği ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde teorik olarak açıklanmış ve teorinin somutlaştırılmasına yönelik uygulamalı vergilendirme örnekleri çözümlenmiştir. Dördüncü bölümde, ivazlı tasarrufların vergilendirilmesine yönelik uygulamada en sık tereddüt oluşturan ve uyuşmazlıklara sebebiyet veren durumlar, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Danıştay'ın görüşleri ışığında incelenmiş ve uygulamaların eleştirisi yapılarak çözüm önerileri üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde, taşınmaz mallar üzerinde gerçekleştirilen ivazlı tasarrufların vergilendirmesinde ortaya çıkan sorunların ana kaynağı üzerinde durulmuş ve yapısal çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Real properties are considered as one of the most important investment instruments in the global and national economy scale. In addition, factors such as population increase and urbanisation enlarge the demand base for the real properties in relation to the housing requirement. Within this context, taxation over the onerous dispositions of real properties carries a significant role in the public finance in order to provide ever-increasing public needs. In the first section; the subject of the studies, requirement of the dispositions, purpose, research methods and the target result to be reached have been indicated. In the second section;definitions of real properties, onerous dispositions of real properties, concept and the institutions with regard to the tax and taxation procedures have been explained in order to form the basis of the further statements in the following sections. In the third section; conditions of the taxation over onerous dispositions of real properties has been theoretically explained within the relevant legislative provisions and the applied taxation examples have been resolved for the concretisation of the theory. In the fourth section;explanations have been focused on the most frequent situations arising hesitations and disputes with regard to the taxation over onerous dispositions have been examined within the light of the opinions and cases of the Revenue Administration and the State Council and the solution recommendations have been discussed by the evaluations of the implementations. In the fifth section, the main problems arising from the taxation over the onerous disposition of the real properties have been examined and structural solution proposals has been submitted.