İnsan kaynakları yönetiminde performans değerlendirme sistemi uygulamasında karşılaşılan sorunlar
Human resource management performance appraisal system problems
- Tez No: 498870
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ZEYYAT SABUNCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
İnsan kaynakları Yönetiminin önemli işlevlerinden biri olan performans değerlendirmeye gerek kamu gerekse özel işletmelerin ilgisi her geçen gün artmaktadır. İş yasasının 4857 sayılı maddesinin yürürlülüğe girmesinden itibaren performans değerlendirme ayrı bir önem kazanmıştır. İş yasası çalışanın işine son verilmesi halinde somut deliller sunulmasını zorunluluk haline getirmiştir. Bu durum kurumları performans değerlendirme sistemini itina ile uygulamaya itmektedir. Bireysel performansın değerlendirilmesi için geliştirilen tekniklerin çok olması işletmeleri arayışa itmiştir. Hangi tekniğin daha etkili olacağı işletmeler için araştırma konusu olmuştur. Bu çalışmada performans değerlendirme sistemi uygulamasında karşılaşılan sorunlar ve etkinliğinin ölçülmesi üzerine çalışılmıştır. Kurumlar için önemi artan performans değerlendirme sisteminin uygulanmasında karşılaşılan sorunlar ele alınmış, örnek bir uygulama ile sorunlara karşın ne gibi çözümler geliştirilebileceği, hangi yöntemlere başvurulabileceği ve büyük oranda fayda sağlayacak yöntemler üzerinde durulmuştur. Katılım ve adalet sağlandıkça performans değerlendirme sisteminden duyulan memnuniyetin arttığı, bunun performans değerlendirmenin etkinliğine olumlu katkı sağladığı görülmüştür. Çalışanların tüm süreçlere dâhil edilmesinin sistemin etkin olarak işlemesiyle ve doğru sonuçlar vermesiyle doğru orantılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The interest of both public and private enterprises in performance evaluation, one of the key functions of Human Resource Management, increases day by day. The performance evaluation has gained a particular importance as of the date of entry into force of Article numbered 4857 of the Labour Code. The Labour Act has made presenting concrete evidences in case of employment termination obligatory. This situation pushes the institutions to apply the performance evaluation system carefully. The multiplicity of techniques developed for evaluating individual performance has prompted business enterprises to embark on a quest. The question of which technique will be more effective has been the subject of research for businesses. In this study, the problems encountered in the application of the performance evaluation system and the measurement of effectiveness of it had been studied. The problems encountered in the application of performance evaluation system which became more significant for institutions had been discussed, and it had been focused on what solutions can be developed, what methods can be applied, and which methods will provide benefits substantially. It had been observed that satisfaction with the performance evaluation system has increased as participation and justice have been achieved, and it has contributed positively to the effectiveness of the performance evaluation. It has been found that the attendance of employees in all processes is directly proportionate to the effective processing of the system and the accurate results of it.