İşkence suçu
Torture crime
  1. Tez No: 498872
  2. Yazar: ŞAHİN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada en ağır hak ihlallerinden biri olan işkence suçu incelenmiştir. İşkencenin, suçluları cezalandırma veya siyasi anlamda baskı amacı ile tarihten bugüne uygulandığı görülmektedir. 12. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar bir yargılama usulü olarak uygulanan işkence, insan haklarının önem kazanmasıyla suç olarak nitelendirilmiş, insanın en değerli varlığı olan“insan onuru”na verdiği tahribatın boyutları fark edilmesi ile de bir yasak olarak düzenleme alanı bulmuştur. Günümüzde işkence, ulusalüstü düzlemde koruma ve denetim mekanizmalarına sahip bir yasak olarak karşımıza çıkmaktadır. İşkence suçu 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 94. ve 95. maddelerinde düzenlenmiştir. Bu bağlamda işkence, insan onuru ile bağdaşmayan, kişiye bedensel veya ruhsal yönden acı veren, kişinin algılama ya da irade yeteneğinin etkilenmesine yol açan veya kişiyi aşağılayan hareketlerdir. Kanun işkence suçunu yalnızca kamu görevlileri tarafından işlenebilen bir suç tipi olarak düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined torture crime, one of the serious violation of the human rights. Throughout history, torture has been applied under two purposes which are the political oppression and the punishment of the criminals. It has been called as a criminal prosedure from 12th century to 15th century. With the understanding the importance of the human rights, the torture has been accepted as a crime and has been prohibited by the laws with the noticing of the destruction given by the torture to the“human dignity”which is the most precious worth of the human being. Today, torture emerges as a ban which has a protection and a supervision mechanisms under international level. The torture crime regulated under the Articles 94 and 95 of the Turkish Penal Code No. 5237. Torture can be defined as movements which are imcompitable with human dignity, that causes the human being suffers in the physical or mental way, affects the ability of perception or willpower or degrades the victim. The torture crime can only be committed by state agents according to the Code.