Kadın yoksulluğu ve yoksulluğun kadınlaşması: Kırklareli ilinde bir alan araştırması
Women's poverty and feminization of poverty: A field study in Kırklareli
- Tez No: 498896
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSKENDER GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma kadınların çeşitli nedenlerden kaynaklanan yoksulluk konusundaki düşüncelerini incelemeyi amaçlamıştır. Bu hedefler çerçevesinde araştırmanın evrenini Kırklareli il merkezinde yoksulluk sınırları altında bulunan kadınlar oluşturmaktadır. Kırklareli kentinde merkezde bulunan kadınlardan yaklaşık 3.500'ünün araştırmanın evrenini kapsadığı hesap edilmiştir. Yapılmış olan bu analizler sonucunda, %95 güven düzeyi ve %8 güven aralığı ölçütlerinde yaklaşık 150 kişinin evreni temsil ettiği bulunmuştur. Katılım sağlayan herkese başta yapılacak olan anketin önemi aktarılarak, sonuçların gizli kalacağı ile ilgili güven verilmiş ve katılan kişilerden anketin yanıtlanması istenmiştir. Toplamda 146 bireyle görüşülmesine karşın 21 katılım sağlayan kişi farklı nedenlerle anketi doldurmamış veya eksik olarak doldurmuştur. Buradan hareketle katılım sağlayan 125 kişinin sonuçları değerlendirilmek üzere alınmıştır. Araştırmada, yoksulluğun sebebi niteliğinde görülen unsurlara ait bazı bulgular analiz edilmiştir. Buna göre katılım sağlayan kişilerce yoksulluğa en fazla neden olan 5 madde; işsizliğin yaşanması, bireylere eşit fırsat verilmemesi, vergilerdeki adaletsizlik, yüksek enflasyon ve ekonomik krizler gibi faktörler olmaktadır. Başka bir yönden yoksulluğa minimum derecede neden olan 5 unsurun ise; kırdan kente göç, devletin eğitim ve sağlık harcamalarının azalması, ailede çalışan sayısının az (tek) olması, geçici işçi statüsündeki işler ve yetersiz sendikalaşma olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the opinions of women about poverty arising from various reasons. In accordance with this purpose, the population includes about 3.500 women living below the poverty threshold in the centre of Kırklareli province. As a result of these analyses conducted, it was determined that about 150 people represent the population at the 95% confidence level and the 8% confidence interval. The participants were assured of confidentially by explaining the importance of the questionnaire and participants were asked to fill out the questionnaire. Despite the fact that a total of 146 women were interviewed, 21 participants didn't fill in the questionnaire due to various reasons or filled it incompletely. Therefore, the results of 125 participants were taken to be evaluated. In the study, some findings which are considered to be the reasons of poverty have been analyzed. According to the analysis, it was ascertained that the first 5 factors that cause poverty most for the participants are as follows; unemployment, unequal opportunities, unfair taxation, high inflation and economical crisis in the region. On the other hand, it was identified that the 5 factors that cause poverty least are; migration from rural to urban, decrease of education and health expenditures by the government, small number (only one) of working members in a family, works offering temporary staff status and inadequate unionism.