M. Fuat Köprülü'nün tarih üzerine tenkit yazılarının transkripsiyonu ve incelemesi
Transcription and reconnoitre M. Fuat Köprülü's article of criticism about history
  1. Tez No: 498899
  2. Yazar: YILDIZ DURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAİF İVECAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bir edebiyat tarihçisi olan Fuat Köprülü, tenkide yeni bir boyut getirmiştir. Bilhassa tarihe dair birçok bilgiyi sorgulamıştır. Bu sorgulamalar neticesinde herkesçe kabul edilmiş olan bazı fikirleri değiştirdiği olmuştur. Köprülü incelediği eserleri, içerik ve şekil bakımından olumlu ya da olumsuz tenkit etmiştir. İlmî usullere oldukça önem vermiş, metinlerde tespit ettiği yanlışları olduğu gibi ifade ederken doğru ve güzel bulduğu noktaları da mutlaka takdir ve tebrik etmiştir.Fuat Köprülü'nün tarihe dair tüm tenkit yazılarını bir araya getirmek tezin amacını oluşturmaktadır. Tezimizde Fuat Köprülü'nün eski alfabeyle kaleme almış olduğu tarih alanındaki tenkit yazıları bir araya toplanarak transkripsiyonu yapılmıştır. Günümüz Türkçesiyle yazmış olduğu tarih tenkitlerine de“EKLER”kısmında yer verilmiştir. Böylece tezimiz, Fuat Köprülü'nün tenkit yazılarına ulaşmak isteyen bir kimseye daha iyi kaynaklık edebilecektir.
Özet (Çeviri)
Fuat Koprulu who is the important names of history and literature, made a new understanding to criticism. Especially, he queried so many knowledge of history. As a result of this queries, he changed some ideas wich everyone accept their correctness.When Koprulu query a work, he criticized that work positive or negative in terms of from and content. He had given importance to scientific methods. When he find mistakes in a text, he expressed it clearly and when he find nice and true parts in a text, he appreciate the work.The main reason of this thesis, to collect Koprulu's every article of criticism about history. We did transcription Fuat Koprulu's articles of criticism about history which had written by old Turkish alphabet. You can reach his other articles of criticism wich had written by current Turkish alphabet in further readings part. Thus our thesis would be a reference to a person who wants to reach Koprulu's articles of criticism.