Mehmet Fuat Köprülü'nün Dışişleri Bakanlığı döneminde Türk dış politikası ve Adana basınına yansıması (1950-1956)
Turkish foreign policy and its reflection on Adana press in Mehmet Fuat Köprülü's Ministry of Foreign Affairs (1950-1956)
  1. Tez No: 625055
  2. Yazar: YETER KURTBOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA EDİP ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
M. Kemal Atatürk'ün en büyük isteklerinden biri, demokrasinin gereği olan çok partili hayata geçmekti. Bu hayalini gerçekleştirmek için çeşitli muhalefet partilerin kurulmasına yardımcı olmuş fakat herhangi bir sonuca varılamamıştı. Atatürk'ten sonra İsmet İnönü de, Türkiye'de demokrasinin gerçekleşmesi için yeni parti kurulması gerektiğini ve bu partileri destekleyeceğini belirtmiştir. Bunu belirtmesiyle birlikte yeni partiler kurulmuştur. Bunun üzerine Fuat Köprülü, Adnan Menderes, Refik Koraltan ve Celal Bayar, CHP milletvekilliğinden istifa etmiş ve 7 Ocak 1946 tarihinde Demokrat Parti'yi kurmuşlardır. Mehmet Fuat Köprülü, 14 Mayıs 1950 seçimlerinde Demokrat Parti'nin iktidara gelmesiyle birlikte Dışişleri Bakanlığı görevine başlamış ve bu görevi 1956 yılına kadar devam ettirmiştir. Görev yaptığı süre boyunca Türkiye'nin dış politikasında etkin bir rol oynamıştır. Bu etkin rollerin başında, Türkiye'nin Kore'ye asker göndermesi, NATO'ya üye olunması, Balkan ve Bağdat Paktları yer almıştır. Bu çalışmada ilk olarak Türkiye'nin çok partili hayata geçiş süreci ele alınıp kısa bir değerlendirme yapıldı. Sonrasında Mehmet Fuat Köprülü'nün hayatı hakkında bilgiler verildi. Akabinde tez konusu olan Mehmet Fuat Köprülü'nün Dış İşleri Bakanlığı döneminde Türk Dış Politikası'nın adana basınına yansıması incelenerek, 1950-1956 yılları arasında Türkiye'nin dış politikası değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the biggest dreams of M. Kemal Atatürk was to realize multi-party life as a requirement of democracy. In order to realize this dream, various opposition parties helped to establish but no results were reached. After Ataturk Ismet Inonu, that party should be established for the realization of democracy in Turkey and stated that they would support these parties. Upon this, new parties were established. Thereupon, Fuat Köprülü, Adnan Menderes, Refik Koraltan and Celal Bayar resigned from the CHP deputy and founded the Democrat Party on January 7, 1946. Mehmet Fuat Köprülü started his duty as the Minister of Foreign Affairs with the Democratic Party's coming to power in the 14 May 1950 elections and continued this duty until 1960. During his tenure he has played an active role in Turkey's foreign policy. The beginning of this active role, Turkey's sending troops to Korea, to become a member of NATO, the Balkans and the Baghdad Pact took place. This study addressed whether Turkey's first multiparty transition to life in a brief evaluation was done. Afterwards, information was given about Mehmet Fuat Köprülü's life. Then the thesis, which examined Mehmet Fuat Koprulu Period Turkish Foreign Policy in the Ministry of Foreign Affairs and Adana Reflection of the press, Turkey's foreign policy in the years 1950-1956 were evaluated.