Spondilolistezis
Spondylolisthesis
- Tez No: 49891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALTINMAKAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
VIII. ÖZET Bu çalışmada, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde 1991-1996 yılları arası cerrahi olarak tedavi edilen 37 spondilolizis-spondilolistezis olgusu değerlendirilmiş, spondilolistezis ile ilgili tüm bilgiler derlenmiş, kliniğimiz deneyimleri ile birlikte sunulmuştur. 37 olgunun 17' si erkek, 20' si kadın idi. En sık gördüğümüz tip, istmik, en sık etkilenen segment L5-S1 idi. Ortalama yaş 40.5 olup, ortalama takip süresi 35.5 ay 'dır Hastaların ameliyatlarında, DICK, TSRH, Diapozon, ALICI-3, ALICI-4 sistemleri kullanılmıştır. Tüm hastalarda direk radyografiler, rutin ve diğer tetkikler, (Myelografi, EMG, BT, MRG) olanaklar dahilinde kullanılmıştır. Değerlendirme, Meyerding sınıflamasına göre yapılmış ve kayma yüzdelerine göre derecelendirilmiştir. Konservatif tedaviye yanıt vermeyen tüm spondilolizis ve spondilolistezis olgularında cerrahi endikasyon vardır. Seçilecek cerrahi yöntem hakkında halen kesin bir yöntem belirlenmemekle birlikte, her olgu ve her cerraha göre değişik yöntem kullanılmaktadır. İncelenen serilerde olduğu gibi, klinik olarak mutlak fiksasyon ve fîizyon, gerektiğinde de redüksiyonu önermekte ve uygulamaktayız. 119
Özet (Çeviri)
IX. SUMMARY In the present study, 37 cases with spondylolysis and spondylolisthesis were treated surgically in the Orthopaedics and Traumatology Department of GMMA between 1991 and 1996. Of 37 cases, 17 were male and 20 were female. Isthmic type was the most common group and L5-S1 was the mostly affected segment. Mean follow-up was 35.3 months and the mean age was 40.5. The systems of DICK, TSRH, Diapozon, ALICI-3, ALICI-4 were used, for the operation. All the patients were evaluated with, four plane radiographs, myelography, EMG, CT andMRI. Preparative evaluation were based on Meyerding classification, regarding to severity of sliding. All the cases unresponsive to conservative treatment have to be treated surgically. Although there is no agreement for surgical procedure, all the cases were treated by different methods regarding to the surgeon's choice and speciality of the case. As a conclusion, we recommend fixation and fusion (if necessary reduction), like all the other series, in the literature. 120